W Bochni powstała fundacja, która chce sprezentować miastu koncepcję rozwoju starówki. Zrzesza ona przedsiębiorców, osoby zajmujące się marketingiem, a także planowaniem przestrzennym. Mają oni konkretny plan działań na rok 2014.
Jedną z podstawowych powinności dzisiejszego pokolenia bochnian jest zachowanie w dobrym stanie dziedzictwa materialnego, które pozostawiła nam historia. Dzieło i dorobek poprzednich pokoleń, które tworzyły Bochnię i Ziemię Bocheńską są fundamentem tożsamości naszego miasta i subregionu – na nim trzeba budować teraźniejszość i przyszłość – uważają przedstawiciele fundacji Salina Nova.
Obecnie trwają konsultacje mające doprowadzić do wypracowania wizji rozwoju centrum Bochni. Docelowo fundacja Salina Nova chce sfinansować dokument, który posłuży do wypracowania kolejnych kroków na drodze ku rozwojowi Bochni. Chcemy opracować studium krajobrazowe, czyli całościową wizję dla zabytkowego centrum miasta od szybu Campi do szybu Sutoris. Chcielibyśmy tę wizję sfinansować za pieniądze, które zdobędziemy jako fundacja. Chodzi nam o to, żeby ta wizja była rekomendacją dla dalszego rozwoju miasta, mającą przełożenie na plany zagospodarowania przestrzennego i na dalsze procesy – mówi Adam Piskór, prezes fundacji.
Osiągnięcie wspomnianego celu ma ułatwić „mapa drogowa” na rok 2014. Zgodnie z założeniami fundacji, obejmuje ona cztery konkretne działania:
– podjęcie partnerskiego dialogu ze społecznością (otwarta debata publiczna)
– wypracowanie założeń dotyczących przekształceń przestrzeni Starego Miasta (studium krajobrazu)
– opracowanie szczegółowych zapisów do aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji (metoda Charette – planowanie partycypacyjne)
– zmiana Planu Zagospodarowania Przestrzennego Śródmieścia Bochni.
Część z tych działań chcemy finansować z własnych źródeł. Mają one na celu flagowy projekt, czyli rewitalizację zabytkowej części miasta. Chcemy to zrobić w modelu partycypacyjnym: zaprosić społeczeństwo, ekspertów, ludzi biznesu i wspólnie wypracować całościową wizję rozwoju miasta. Chcemy korzystać z dobrych przykładów, które dzieją się w Polsce – dodaje Adam Piskór.
Fundacja Salina Nova nawiązała współpracę z jednym z biur projektowych oraz z ośrodkiem, który z udziałem społeczeństwa doprowadził do rewitalizacji centrum Torunia.