Kopalnia: trasa multimedialna wyłączona

Sztandarowy produkt turystyczny bocheńskiej kopalni soli od dziś jest niedostępny dla zwiedzających. Władze Uzdrowiska wyłączyły ekspozycję multimedialną. To efekt niedawnego wypowiedzenia spółce umowy dzierżawy podziemnych wyrobisk.

24 stycznia prezes zarządu Kopalni Soli Bochnia Krzysztof Zięba wypowiedział spółce umowę dzierżawy. Weszło ono w życie w sobotę 15 lutego. Od dziś obsługą ruchu turystycznego zajmuje się już nie spółka Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, ale Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. Dla turysty zmiana byłaby nieodczuwalna, gdyby nie fakt uszczuplenia podziemnych atrakcji.

Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że ze względu na reorganizację ruchu turystycznego w bocheńskiej kopalni jesteśmy zmuszeni od dnia 16 lutego 2014 r. do odwołania wyłączyć z trasy turystycznej Podziemną Ekspozycję Multimedialną – poinformowało na swojej stronie internetowej Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia.

Wszyscy turyści od dziś aż do odwołania będą musieli zadowolić się atrakcjami dostępnymi przed jesienią 2011 r., gdy trasa multimedialna została uruchomiona. Są to m.in. podziemna kolejka, zjeżdżalnia, spływ kajakowy.

————————————————————————————————-
Przypomnijmy:

Zwiedzanie Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Projekt Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zrealizowany został dzięki dotacji z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w wysokości 807 473,17 PLN. Łączna wartość projektu to prawie 4 miliony złotych.