Powiat bocheński już 12 lat nie ma przedstawiciela w sejmiku województwa małopolskiego. Ostatnim radnym tego samorządu był Józef Mroczek z gminy Nowy Wiśnicz. To właśnie na niego postawiło Prawo i Sprawiedliwość w zbliżających się wyborach samorządowych.
Kandydaci PiS do sejmiku zostali przedstawieni na konferencji prasowej we wtorek. Na 14 osób z z listy ugrupowania powiat bocheński ma dwójkę reprezentantów: Józefa Mroczka oraz Barbarę Gąsiorek.
Bochnia i powiat bocheński w tym wyborach samorządowych jest dla nas bardzo ważny – mówił poseł Edward Czesak, pełnomocnik okręgowy PiS w Tarnowie. Uważamy, że jesteśmy w stanie przy współpracy z mieszkańcami, z wyborcami, osiągnąć cel, a mianowicie zdobyć mandat dla powiatu, dla regionu bocheńskiego przez kandydata reprezentującego tę ziemię. A takim kandydatem jest pan Józef Mroczek, znany powszechnie w środowisku bocheńskim, znany w powiecie, od lat pracujący i zasłużony na rzecz tego powiatu, szczególnie z gminą Nowy Wiśnicz, bo tam pracuje zawodowo – kontynuował Edward Czesak prezentując kandydaturę Józefa Mroczka.
Na co dzień Józef Mroczek pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Muchówce. Od dwóch lat jest przewodniczącym zarządu PiS w powiecie bocheńskim. W wyborach do sejmiku startuje z pozycji nr 6. Jego zdaniem obecność przedstawiciela Bocheńszczyzny w samorządzie wojewódzkim jest niezbędna do dobrego wykorzystania pieniędzy unijnych.
Byłem radnym województwa małopolskiego w kadencji 1998-2002 (z listy AWS – przyp. red.). Byłem blisko środków, którymi dysonuje region i wspiera samorządy. Powiat bocheński ma 9 samorządów gminnych i jeśli nie będzie w sejmiku reprezentanta uczestniczącego w podziale tego wsparcia, to będziemy nieobecni. Samym samorządom ciężko będzie sobie poradzić, aby zdobyć te środki – uważa Józef Mroczek.
O mandat w sejmiku z listy Prawa i Sprawiedliwości ubiega się też Barbara Gąsiorek. Startuje z miejsca nr 13. Na co dzień pracuje w szpitalu w Bochni jako fizjoterapeutka.
Edward Czesak podkreślał, że lista PiS do sejmiku stanowi efekt umowy koalicyjnej na prawicy. Są tu przedstawiciele nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale również Solidarnej Polski, Polski Razem i Prawicy Rzeczpospolitej. Nie ma również tzw. dublerów (kandydatów startujących jednocześnie do sejmiku i na inne stanowisko w samorządzie lokalnym).
Mam tu na myśli np. Platformę Obywatelską i marszałka Romana Ciepielę, który ubiega się o zaszczytną funkcję prezydenta Tarnowa i równocześnie jest liderem listy do sejmiku. To albo nie wierzy w swoją wygraną jako prezydent Tarnowa, albo jest to manewr mający zapewnić głosy, które ma zdobyć na listę Platformy. Podobnie jest z innymi samorządowcami, którzy ubiegają się o te urzędy czy to wójta, czy burmistrza, a równocześnie znajdują się na liście do sejmiku, gdy wiadomo że nie można równocześnie pełnić tych dwóch funkcji. U nas takich sytuacji na listach nie ma – mówił Edward Czesak.
Sejmik województwa małopolskiego liczy 39 mandatów. 7 z nich przypada na okręg nr 5,w skład którego wchodzi powiat bocheński (obok powiatu brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego oraz miasta Tarnowa). Obecnie PiS ma 3 mandaty, PO 4, a PSL 1. W najbliższych wyborach Prawo i Sprawiedliwość chce zdobyć 4 mandaty z naszego okręgu.