4 grudnia w kopalni soli w Bochni miała miejsce tradycyjna Barbórka. Tym razem po raz pierwszy świętowali wspólnie pracownicy kopalni oraz byli pracownicy spółki Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia. Od kilku miesięcy to bowiem spółka skarbu państwa prowadzi w Bochni ruch turystyczny.
W przemówieniu Krzysztof Zięba, prezes spółki Kopalnia Soli Bochnia, zwracał uwagę na przełom, jaki dokonał się w tym roku w funkcjonowaniu kopalni. W 2013 r. miał miejsce pamiętny wpis na listę UNESCO, rok 2014 przyniósł niespodziewane wypowiedzenie umowy o dzierżawie podziemnych wyrobisk spółce Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia.
Po dosyć burzliwym roku 2013 niewielu przypuszczało, że kolejny rok w historii kopalni będzie równie emocjonujący. Chociaż zmiany, jakie nastąpiły, zapowiadałem ostatnio, zakreślając jednak ich termin na koniec roku 2016, narastające problemy finansowe spółki Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia i wynikające z nich coraz większe opóźnienia w spłacie zobowiązań wobec kopalni z tytułu dzierżawy podziemnych wyrobisk, zagrażały dalszemu funkcjonowaniu kopalni i były głównym powodem podjęcia przeze mnie decyzji o wypowiedzeniu umowy na trzy lata przed terminem jej zakończenia – mówił Krzysztof Zięba, prezes spółki Kopalnia Soli Bochnia.
Pamiętam prawie każdy dzień z tych trzech tygodni, w ciągu których organizowany był dział turystyki w kopalni. Pamiętam też, że entuzjazm i niezwykłe zaangażowanie w tworzenie turystycznej struktury pracowników kopalni oraz osób, które bez wstępnych warunków zgodziły się przejść ze spółki Uzdrowisko do kopani stale utwierdzały mnie w słuszności podjętej decyzji. Ruch turystyczny nie został wstrzymany na ani jeden dzień i kopalnia płynnie przejęła rolę organizatora ruchu turystycznego w podziemnych wyrobiskach – kontynuował szef kopalni.
Niewątpliwy sukces możliwy był dzięki nadzwyczajnie wytrwałej pracy konkretnych osób – dodał Krzysztof Zięba. Wskazał tu rolę głównej księgowej Zofii Mucha, wszystkich pracownic tego działu, jak również działu kadr i płac, biura obsługi turystycznej z Małgorzatą Piwowarczyk jako szefową i działu turystyki z Bogdanem Krawcem na czele. Dziękuję przewodnikom, pracownikom technicznym i obsługi imprez. To, że jesteśmy dzisiaj razem nie tylko w pracy, ale po to, by razem świętować Barbórkę, jest nie tylko dla mnie, ale myślę że też i dla was tym dobrym efektem dokonanych zmian – mówił prezes.
Przed nami rok kolejnych wyzwań i intensywnej pracy. Uzyskiwane przychody z działalności turystycznej pozwalają nam na planowanie istotnych prac modernizacyjnych w podziemnej infrastrukturze turystycznej kopalni. Między innymi planowana jest przebudowa zaplecza gastronomicznego w komorze Warzyn oraz modernizacja komory Kołdras. Mam nadzieję, ze do sfinansowania tych i innych prac uda nam się uzyskać dofinansowanie ze środków będących w dyspozycji marszałka województwa małopolskiego z nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Krzysztof Zięba dodał, że kwota dotacji z budżetu państwa na 2015 rok pozwoli na pełną realizację zamierzonych prac likwidacyjnych w niezabytkowej części oraz zabezpieczenia części zabytkowej.
Po zakończeniu przemówienia oraz wręczeniu odznaczeń i dyplomów miał miejsce tradycyjny obrzęd przyjęcia do wspólnoty górników nowych adeptów tego zawodu (skok przez skórę). Po nim rozpoczęła się piwna biesiada.