Bochnia przystąpi do akcji „Koperta Życia”, polegającej na usprawnianiu pracy ratowników medycznych. Osobom starszym zostaną rozdane pakiety, które w krytycznej sytuacji mogą pomóc uratować ich życie. O takie rozwiązanie wnioskował Jan Balicki.
Radny Jan Balicki złożył w sprawie tzw. „Koperty Życia” interpelację. Już w kilkudziesięciu miastach Polski zorganizowano akcję pod nazwą Koperta Życia. Związana jest ona z przygotowaniem przez gminy koperty, zwanej Kopertą Życia, w której umieszczony jest druk zawierający bardzo ważne informacje usprawniające pracę ratowników medycznych. Pakiety takie rozdawane są głównie osobom starszym i samotnym. Wypełnione informacje i umieszczone w określonym miejscu (zwykle w lodówce) są szczególnie cenne w przypadku zagrożenia życia takich osób, zawierają bowiem ważne informacje o ich schorzeniach, zażywanych lekach, uczuleniach na leki itp. W ocenie ratowników są świetnym sposobem na szybkie postawienie diagnozy i podjęcie czynności ratunkowych, a ich koszt jest znikomy – ok. 2-3 zł za sztukę – argumentował.
Przewodniczący rady miejskiej zawnioskował, aby władze Bochni przystąpiły do programu. Mając na uwadze jak cenne jest ludzkie życie oraz czynniki ograniczające sprawne udzielenie pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia osób starszych i samotnych, wnioskuję o włączenie się Bochni w takie działania, rozpoznanie grupy osób dla których takie karty zostaną przygotowane i przekazanie im pakietu „Koperta Życia”.
Burmistrz Stefan Kolawiński pozytywnie odpowiedział na apel radnego PiS. Urząd Miasta Bochnia przyłączy się do inicjatywy i sfinansuje ten projekt. Jednocześnie, mając na uwadze to jak cennym darem jest ludzkie zdrowie i życie, pragnę Panu podziękować za zwrócenie uwagi na tę szczytną inicjatywę, prowadzącą do poprawy bezpieczeństwa ludzi starszych, przewlekle chorych i samotnych – napisał burmistrz w odpowiedzi na interpelację radnego.
Gospodarz Bochni wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który „zadeklarował pomoc i czynny udział w akcji”. Dzięki uzyskanym w ewidencji ludności Urzędu Miasta i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej informacjom rozpoznano szacunkową liczbę osób, dla których zostaną przygotowane pakiety. Projekty kart informacyjnych, będące wskazówkami dla służb medycznych zostaną skonsultowane z lekarzami Oddziału Ratunkowego Szpitala Powiatowego w Bochni i Zakładami Opieki Zdrowotnej w Bochni, a gotowe projekty pakietów „Bocheńskiej Koperty Życia” pozwolę sobie przed wydrukowaniem przedłożyć do akceptacji Radzie Miasta i Komisji Rodziny Zdrowia i Pomocy Społecznej – pisze dalej Stefan Kolawiński.
Według szacunków MOPS, w „Koperty Życia” mogłoby zostać wyposażonych ok. 150 osób.