Studenci Politechniki Krakowskiej przygotowali 30 różnych pomysłów na zagospodarowanie tzw. Kampusu Salinarnego. Obejmuje on Planty Salinarne oraz Plac Okulickiego. Idea kampusu powstała podczas warsztatów urbanistycznych Charrette w lutym br.
Konkurs architektoniczny na zagospodarowanie projektu Kampusu Salinarnego ogłosiła Fundacja „Salina Nova”. Jest to element projektu „Bochnianie Współdecydują”. Konkurs został zorganizowany wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Wpłynęło 30 prac, co nie oznacza że pracowało nad nimi tylko 30 studentów. Z tego, co wiemy, niektóre prace są dwu- i trzyosobowe. Przeważają prace studentów pierwszego stopnia, jest też kilka prac studentów drugiego stopnia Wydziału Architektury – mówi Adam Piskór, prezes Fundacji „Salina Nova”.
Od lutowych warsztatów urbanistycznych Charrette, Fundacja pracuje nad społeczną koncepcją Kampusu Salinarnego, obejmującego Planty Salinarne i Plac Okulickiego. Studenci mieli przede wszystkim rozwiązać główne problemy, które dotykają śródmieścia: nadmierny ruch samochodowy, brak parkingów, degradacja przestrzeni publicznej, degradacja wartości zabytków salinarnych. Pobieżnie patrząc, widzimy że większości uczestników konkursu to się udało – dodaje prezes Piskór.
Prace konkursowe w sobotę 27 czerwca oceniał sąd konkursowy w składzie:
– prof. dr hab. inż. Barbara Bartkowicz – prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Krakowie
– dr hab. inż. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk – profesor Politechniki Krakowskiej
– dr inż. arch. Wojciech Korbel – Politechnika Krakowska
– mgr inż. arch. Dominika Ropek – architekt Miasta Bochnia
– mgr inż. arch. Dariusz Gruszka – architekt Gminy Bochnia
– mgr inż. arch. Agata Kufta-Pletty – fundator-założyciel Fundacji „Salina Nova”
– mgr inż. Zdzisław Szklarzewicz – członek zarządu Fundacji „Salina Nova”
– mgr Adam Piskór – prezes Fundacji „Salina Nova”.
Bardziej ogniskujemy się na rozwiązywaniu różnych problemów, które są w śródmieściu, są one o charakterze społecznym i gospodarczym, niż na samych tylko wizualizacjach, pracach artystycznych. Kryteria oceny idą bardziej w kierunku dojrzałego podejścia do rewitalizacji tej części miasta, niż do samych obrazków – powiedział w rozmowie z mojaBochnia.pl Adam Piskór tuż przed rozpoczęciem prac przez sąd konkursowy.
Kilkugodzinne obrady przyniosły pozytywny wynik. Jury nagrodziło dwie prace (1 i 2 miejsce), natomiast jedna praca uzyskała wyróżnienie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sobotę 11 lipca podczas festynu architektonicznego w Bochni. Będzie on częścią Salinady, trzydniowej imprezy organizowanej przez Fundację „Salina Nova”.