Turyści przyjeżdżają coraz liczniej do Bochni, zwiedzają kopalnię soli, ale niewielu spośród 150 tys. odwiedzających, ogląda cokolwiek poza podziemnymi atrakcjami i wyrobiskami bocheńskiej żupy. Podobna sytuacja ma miejsce w Wieliczce, gdzie w 2014 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów: 1 mln 290 tys.
Wysoki ruch turystycznych w obu salinach nie przekłada się na rozwój społeczno-gospodarczy obu mikroregionów, tj. bocheńskiego i wielickiego. Dlatego powstała inicjatywa zbudowania sieci współpracy zainteresowanych podmiotów w formie „klastra turystycznego”, który skutecznie połączy i wypromuje potencjał turystyczny obu mikroregionów, zachęcając gości do dłuższego pobytu – zauważa Adam Piskór, prezes Fundacji Salina NOVA.
Jednym z celów zawiązania inicjatywy klastra turystycznego na obszarze dawnych salin bocheńsko-wielickich będzie stworzenie i sprzedaż wspólnych ofert pakietowych, które przedłużałyby pobyt turystów z kilku godzin do co najmniej jednej doby, a w przyszłości nawet 3- lub 5-dniowych pakietów pobytowych.
Główną dominantą obu mikroregionów turystycznych jest oczywiście dziedzictwo salinarne, ale oprócz obu kopalń soli, zaprosiliśmy do współpracy również pozostałe najważniejsze ośrodki recepcji ruchu turystycznego na tym obszarze, m.in. Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz prywatnych gestorów bazy noclegowej i gastronomicznej (hotele, schroniska, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, kawiarnie itp.). Partnerami projektu są dwa bocheńskie samorządy lokalne – Powiat Bocheński i Miasto Bochnia, ale zainteresowanie współpracą wyraziły także inne samorządy z obu mikroregionów (m.in. Gmina Bochnia, Gmina Nowy Wiśnicz i Gmina Kła)j oraz organizacje pozarządowe (m.in. PTTK Oddział Bochnia i Lokalne Grupy Działania m.in. LGD Dolina Raby oraz LGD Powiatu Wielickiego) – dodaje Adam Piskór.
Prof. Armin Mikos von Rohrscheidt, ekspert ds. turystyki kulturowej, uważa że współpraca podmiotów bezpośrednio lub pośrednio związanych z turystyką może przyczynić się do pozytywnej zmiany w postrzeganiu Bochni przez osoby ją odwiedzające. Całe otoczenie biznesu turystycznego może na tym zyskać, a turystykę otaczają jak wiadomo zakłady noclegowe, gastronomiczne, ale też parkingi, jak również przewodnicy prowadzący wycieczki, informacje turystyczne, a więc jest sens zatrudniania tych ludzi, być może ich praca stanie się w pewnym momencie całoroczna. Ważne jest również to, co turysta po drodze niejako gubi, wydaje, a więc stacje benzynowe itd. – mówi.
O kwestii potrzeby współpracy podmiotów branży turystycznej w mikroregionach bocheńskim i wielickim dyskutowano 19 października br. podczas seminarium zorganizowanego przez Fundację Salina NOVA w Hotelu „Nowa Bochnia”. Powstałe wówczas pomysły na współpracę będą rozwijane we wtorek 3 listopada podczas praktycznych warsztatów tworzenia pakietów turystycznych obu mikroregionów, które odbędą się na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Najprościej byłoby dopracować taką sytuację, że w miejscu zamawiania noclegu będzie można zamówić np. zwiedzanie kopalni soli, zwiedzanie Muzeum Motyli, Muzeum im. Stanisława Fischera, zamówić też inne aktywności, które można w Bochni lub okolicy zrealizować, chociażby jazdę konną czy wizytę w pasiece u Kiejdów – uważa Tomasz Ryncarz, szef wydziału promocji i rozwoju Bochni.
Seminarium i warsztaty są częścią projektu „Dziedzictwo jako szansa turystycznych mikroregionów Polski i Europy Środkowej”, współfinansowanego ze środków własnych Fundacji „Salina NOVA” oraz dotacji Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert „Małopolska Współpraca Terytorialna 2020”. Projekt wspierają finansowo także Powiat Bocheński i Gmina Miasta Bochnia.