Multimedialna fontanna i inne pomysły na zagospodarowanie Plant

Projekt rewitalizacji Plant Salinarnych nabiera coraz bardziej konkretnych kształtów. Obejmuje on m.in. dwie fontanny, z czego jedną multimedialną, likwidację pomnika PPR, nowe alejki, odnowienie i oświetlenie szachów miejskich, ustawienie ławek przed altaną i inne pomysły.

Jak już informowaliśmy na łamach mojaBochnia.pl, od kilku miesięcy trwają prace nad nowym planem rewitalizacji śródmieścia. Zaangażowani są w nie specjaliści od spraw architektury i zagospodarowania terenu.

Jednym z nowych elementów Plant ma być fontanna multimedialna. Przewidziano ją w miejscu obecnego placu zabaw, w miejscu gdzie jeszcze w latach 80 była sadzawka z fontanną. Zgodnie z założeniem, nowa fontanna ma nawiązywać swoją formą do tradycji salinarnej, ale również ma być osadzona we współczesności poprzez możliwość prezentowania iluminacji świetlnych, animacji, grafik, a nawet muzyki. Urzędnicy zamierzają zaangażować w projekt lokalnych artystów, którzy cyklicznie tworzyliby dzieła dedykowane temu miejscu. Druga fontanna planowana jest w zachodniej części Plant, nieopodal Muzeum Motyli.

W miejscu obecnego obelisku członków PPR i gwardii ludowej ma się pojawić obiekt bardziej związany z tradycją salinarną. Rozważane jest postawienie tam rzeźby o charakterze salinarnym lub kompozycji kwietnej. W miejscu tym planowane jest ustawienie ławek, umożliwiających wypoczynek. Sam obelisk będący pozostałością po PRL-u ma być przeniesiony w inne miejsce, np. na cmentarz.

Odbudowana niedawno altana ma być otoczona niską zielenią, planowane jest też ustawienie przed nią ławek. Miałyby one służyć słuchaczom koncertów, jakie mają być organizowane w altanie. Ma być to nawiązanie do tradycji koncertowej tego miejsca. Po północnej stronie altany mają być odrestaurowane szachy miejskie. Planowane jest położenie tam nowej nawierzchni oraz oświetlenie obiektu.

Zmiany mają objąć również Zaułek św. Mikołaja, m.in. poprzez renowację płaskorzeźby oraz nowe nasadzenia zieleni. Zabezpieczony ma być też mur oporowy prowadzący na ul. Gołębią. Również figura św. Jana Nepomucena ma być poddana renowacji, otoczona niską zielenią i wyeksponowana.

Rewitalizacja Plant przewiduje wprowadzenie nowych ścieżek, m.in. na osi wschód-zachód, łączącej dwie fontanny.

Inne niż dotąd przeznaczenie będą miały budynki ulokowane w centralnej części Plant: dawnej lodowni oraz kuźni. Mają one stanowić zaplecze tężni solankowej, która planowana jest na terenie szkoły podstawowej nr 2. W dawnej lodowni zaplanowano toaletę publiczną, a w niegdysiejszej kuźni – informację turystyczną, sklep z pamiątkami, kawiarnię.

Inwestycjami zaplanowanymi na dalszą przyszłość jest mediateka, czyli biblioteka multimedialna, która ma się mieścić w dawnych budynkach stajni. Odrestaurowany ma być też zamek żupny.

Opisy do planu rewitalizacji Plant:

1. PLAC POŁUDNIOWY
W miejscu obecnego pomnika PPR i Gwardii Ludowej z czasów PRL, klomb z kwiatami, ławki, nasadzenia zieleni ozdobnej, oświetlenie.

2. ZAUŁEK ŚW. MIKOŁAJA
Wyeksponowanie miejsca, renowacja płaskorzeźby, remont muru oporowego, nasadzenia zieleni ozdobnej, elementy małej architektury – ławka, oświetlenie.

3. ALTANA
Obiekt tradycyjnych koncertów ORKIESTRY SALINARNEJ, wokół miejsce do wypoczynku, ławki otoczone zielenią ozdobną, oświetlenie.

4. SZACHY MIEJSKIE
Obiekt rekreacyjny, wymiana nawierzchni, elementy małej architektury – ławki, oświetlenie.

5. FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA
Odrestaurowanie, nasadzenie zieleni ozdobnej w otoczeniu, oświetlenie.

6. FONTANNA MULTIMEDIALNA
Forma współczesna, 3-dzielna, z możliwością usytuowania elementów małej architektury między nieckami, projektor, muzyka, oświetlenie. W okresie letnim aranżacje wodne, w okresie zimowym aranżacje świetlne.

7. LABIRYNT GRABOWY
Rekompozycja istniejącego labiryntu.

8. POMNIK POLEGŁYCH
Odrestaurowanie, oświetlenie.

9. BUDYNKI SALINARNE DAWNA KUŹNIA I LODOWNIA
Przebudowa z adaptacją do nowych funkcji:
1. Informacja turystyczna
2. Sklep z pamiątkami
3. Kawiarnia
4. Toaleta publiczna

10. PLAC CENTRALNY
Teren utwardzony, uzupełniający funkcję obiektów usługowych, docelowe wyposażenie: kwietniki, ławki, ogródek letni.

11. TĘŻNIA SOLANKOWA Z KOMORĄ SOLNĄ
Obiekt o charakterze uzdrowiskowym i rekreacyjnym, atrakcja turystyczna.

12. PLAC ZABAW I ZIELONA SIŁOWNIA
Obiekty rekreacyjne, uzupełniające funkcję tężni.

13. BOISKO SZKOLNE, WIELOFUNKCYJNE
Przebudowa obiektu istniejącego

14. BOISKO SZKOLNE
Przebudowa obiektu istniejącego.

15. NOWE ŚCIEŻKI PLANT
Otoczone zielenią istniejącą z elementami małej architektury.

16. PLAC ZACHODNI
Plac z fontanną nieckową, usytuowaną centralnie, otoczony kwiatami i inną zielenią ozdobną, ławki, oświetlenie.

17. ŚCIEŻKA PIESZO-ROWEROWA
Ścieżka piesza połączona z pasem dla rowerów, oświetlona, otoczona zielenią w obrębie skarpy.

15. NOWE ŚCIEŻKI PLANT
Otoczone zielenią istniejącą z elementami małej architektury.

18. ŚCIEŻKA PIESZO-ROWEROWA
Ścieżka piesza połączona z pasem dla rowerów, oświetlona, otoczona zielenią w obrębie skarpy.