Zmiany w strukturze szpitali. Które placówki znajdą się w sieci?

13 marca w Szpitalu Powiatowym w Brzesku odbyła się konferencja prasowa Pani Józefy Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W konferencji oprócz Pani wiceminister brał udział Wicewojewoda Józef Gawron oraz Dyrektor Szpitala w Brzesku Pan Adam Smolucha. Pani Wiceminister przedstawiła nowe wytyczne wprowadzane do ustawy o sieci szpitali między innymi:

W celu zachęcenia szpitali do aktywnego leczenia pacjentów, zaproponowane zostało dodatkowe kryterium przy ustalaniu ryczałtu. Będzie on uzależniony od rzeczywistej liczby świadczeń wykonanych przez szpital. Jeśli szpital wykona mniej świadczeń niż zaplanowano, wówczas jego wynagrodzenie zostanie pomniejszone, a jeśli będzie pracował bardziej intensywnie – będzie powiększone. W związku z tym szpitale będą mogły otrzymać wynagrodzenie za ewentualne nadwykonania.

Do sieci szpitali zakwalifikują się wszystkie szpitale świadczące opiekę całodobową i one w pierwszej kolejności będą miały zakontraktowaną tę opiekę. Na pytanie: czy brzeski, bocheński, tarnowskie szpitale oraz placówka z Dąbrowy Tarnowskiej i Tuchowa mają szansę znaleźć się w sieci, Pani wiceminister odpowiedziała, że jak najbardziej – mają szansę zakwalifikować się do I lub II kategorii. Ryczałtowe finansowanie ma na celu zapewnienie stabilizacji szpitala – zaplanowanie wydatków i inwestycji. Lista sieci po przyjęciu ustawy przez sejm w marcu zostanie opublikowana w czerwcu bieżącego roku. Po tym terminie szpitale, które nie znajdą się w sieci mogą ubiegać się o finansowanie z NFZ w drodze konkursów. Pierwsze umowy ze szpitalami sieciowymi będzie podpisywana na 4 lata a kolejna na 10 lat, co daje gwarancje stabilności dla tych szpitali. Projekt sieci szpitali ma wejść w życie od 1 października 2017 r.

Pan wojewoda Gawron ze strony Urzędu Wojewódzkiego potwierdził, że odbyły się rozmowy w ramach dialogu społecznego na temat szpitali na terenie województwa i potwierdził, że ich sytuacja nie powinna się diametralnie zmienić od dotychczasowej.

Wielkim orędownikiem projektu sieci szpitali, jak zaznaczyła Pani wiceminister, był profesor Religa, a także – jak dodał Pan wicewojewoda – poprzedni minister zdrowia profesor Zębala. Sieci szpitali funkcjonują już w wielu krajach w Unii Europejskiej i jest to na zachodzie standardem w opiece szpitalnej.

Więcej świadczeń rozliczanych poza ryczałtem

Poza tym część świadczeń będzie finansowana odrębnie i rozliczana na dotychczasowych zasadach. Będą to m.in.: porody, endoprotezoplastyka kolana i biodra, tzw. świadczenia kompleksowe w kardiologii i ortopedii oraz świadczenia wykonywane w ramach pakietu onkologicznego.

W wyniku wspólnych prac do tej – obszernej już – listy zostaną dodane:

– kosztochłonne świadczenia diagnostyki obrazowej (np. tomografia komputerowa, PET i rezonans magnetyczny),
– świadczenia z zakresu transplantologii,
– wszczepianie implantów ślimakowych.

Zmiany z korzyścią dla pacjentów

Zgodnie z założeniem, zaproponowane zmiany wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów i szpitali. Chodzi o to by z jednej strony, zapewniając bezpieczeństwo szpitalom, które wchodzą do sieci, nie zdjąć z nich pewnego rodzaju zachęty (czy wręcz przymuszenia) by nie pozostały bierne, nie redukowały liczby świadczeń – wyjaśniła Pani wiceminister.