Ponad 16 tysięcy osób przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w Bochni

Ponad 16 tysięcy osób podpisało się pod petycją przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w Bochni. Tymczasem samorządowcy jednoczą siły w walce o ocalenie placówki. W siedzibie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zawiązano Społeczny Komitet Obrony Sądu.

Przewodniczącym komitetu został Stefan Kolawiński burmistrz Bochni, a wiceprzewodniczącymi Stanisław Gaworczyk burmistrz Nowego Wiśnicza i Jan Kulig wójt Łapanowa. W gremiach inicjatywy zasiadają też przedstawiciele pozostałych gmin powiatu bocheńskiego, reprezentanci starosty, jak również instytucji i organizacji pozarządowych z Bochni i Bocheńszczyzny.

W trakcie spotkania 3 lutego przedstawiono informację o wynikach pracy bocheńskiego sądu:

W strukturze Sądu Rejonowego w Bochni pozostaje pięć wydziałów: Wydział Cywilny; Wydział Karny; Wydział Rodzinny i nieletnich; Wydział Pracy i Wydział Ksiąg Wieczystych.

Sąd Rejonowy w Bochni działa od pokoleń (od 150 lat). Oznacza to, że były kiedyś ważne przyczyny, dla których właśnie tu powstał. Trwale wrósł w świadomość społeczną i w miejską przestrzeń. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 100-tysięczny powiat bocheński, a w przypadku Wydziału Pracy rozpoznaje sprawy z dwu powiatów tj. bocheńskiego i brzeskiego (ogółem 200 tysięcy mieszkańców). Sąd w Bochni rozpatruje średnio od 16 do 19 tysięcy spraw rocznie. Robi to sprawnie, szybko i tanio. Nasz sąd osiągnął w 2010 roku wyniki w sprawności postępowania blisko o połowę lepsze od średnich ogólnopolskich, a w przypadku spraw karnych (o przestępstwa) osiągnął wynik niemal ośmiokrotnie lepszy od średniej ogólnopolskiej.

Sąd Rejonowy w Bochni jest efektywny, bowiem wydatki państwa związane z przeprowadzeniem jednej przeciętnej sprawy są porównywalne do tych prowadzonych w wielkich sądach. Sędziowie w bocheńskiej placówce są równo obciążeni pracą, co ważne orzekają także sędziowie funkcyjni (szefowie wydziałów, prezes sądu), mało tego z analizy danych wynika, że sędziowie funkcyjni rozpatrywali w minionym roku największą ilość spraw w swoim wydziale. Bocheński sąd nie odbiega ilością spraw ogółem na limit etatów w pionie od innych sądów w Polsce.

Spośród 122 sądów planowanych przez Ministerstwo do zniesienia aż 108 to placówki mniejsze od Sądu Rejonowego w Bochni.

W poniedziałek 6 lutego członkowie społecznego komitetu znów się spotkali, tym razem w gabinecie burmistrza Bochni. Omówiono strategię działania na najbliższe tygodnie, postanowiono poinformować o zamiarach likwidacji bocheńskiego sądu wszystkich Posłów na Sejm RP i prosić ich o poselską interwencję. Wytypowano członków delegacji, która uda się do ministra Jarosława Gowina, gdy uda się ustalić termin spotkania – podaje Urząd Miejski w Bochni.

Do tej pory pod petycją przeciwko likwidacji bocheńskiego sądu podpisało się ponad 16 tysięcy osób. Podpisy są zbierane do piątku: w budynku placówki, w urzędzie miejskim (Punkt Obsługi Klienta) oraz w Doku Bochniaków.

—————————————————

Szczegółowe dane dotyczące wyników pracy Sądu Rejonowego w Bochni:

W bocheńskim sądzie funkcjonuje 5 wydziałów o zróżnicowanej obsadzie kadrowej. Każdym z nich kieruje Przewodniczący Wydziału, dodatkowo Prezes Sądu Rejonowego pełni także funkcję Przewodniczącego Wydziału I Cywilnego. Sędziowie funkcyjni w poszczególnych wydziałach SR w Bochni, niezależnie od pełnionych czynności administracyjnych załatwiają porównywalną liczbę spraw z sędziami wykonującymi wyłącznie czynności orzecznicze. Co więcej w 2011 roku każdy sędzia pełniący funkcję Przewodniczącego Wydziału ukończył największą ilość spraw w swoim wydziale.

Z analizy danych statystycznych za I półrocze 2011 roku, dotyczących obciążenia sędziów sprawami, wynika, że SR w Bochni nie odbiega ilością spraw ogółem na limit etatów w pionie od innych sądów w Polsce. Średnia dla bocheńskiego sądu wynosi 355,39. Porównując:

– dla SR Miasta Stołecznego Warszawy średnia ta wynosi 308,17;
– dla SR Warszawy-Mokotowa 345,80;
– dla SR Warszawy-Woli 277,51;
– dla SR Warszawy – Żoliborza 261,51.

W Sądzie Rejonowym w Bochni nie zachodzą jakiekolwiek okoliczności, które prowadziłyby do nierównego obciążenia pracą sędziów. Sędziowie funkcyjni orzekają, tak jak każdy pozostały sędzia.

Na sprawność działania bocheńskiego Sądu Rejonowego składa się praca:
11 sędziów, przy czym wszyscy sędziowie orzekają, a powierzone im funkcje pełnią dodatkowo,
2 referendarzy sądowych,
2 asystentów sędziów,
9 kuratorów zawodowych,
32,5 urzędników sądowych,
7,5 pracowników obsługi.

Sąd w Bochni załatwia średnio od 16 do 19 tysięcy spraw rocznie. Robi to sprawnie, szybko i tanio. W 2010 roku do Sądu Rejonowego w Bochni wpłynęło 16 041 spraw, zaś załatwiono 16 167 spraw.

Sprawność postępowań (czas trwania w miesiącach) w najbardziej typowych sprawach kształtuje się w bocheńskim sądzie następująco:
sprawy cywilne procesowe (np. o zapłatę) – ok. 102 dni podczas kiedy średnia ogólnopolska czasu trwania takich postępowań wynosi ok. 198 dni;
sprawy cywilne nieprocesowe (np. o stwierdzenie nabycia spadku) – ok. 63 dni
a średnia krajowa wynosi ok. 102 dni;
sprawy karne (o przestępstwa) – ok. 15 dni, średnia krajowa to 114 dni;
sprawy wykroczeniowe – ok. 24 dni, średnia krajowa wynosi ok. 57 dni;

Jak więc widać z powyższych danych Sąd Rejonowy w Bochni osiągnął w 2010 roku wyniki w sprawności postępowania blisko o połowę lepsze od średnich ogólnopolskich.

Sąd w Bochni jest efektywny, bowiem wydatki państwa związane z przeprowadzeniem jednej przeciętnej sprawy są porównywalne do tych prowadzonych w wielkich sądach. Według wyliczeń Sądu Apelacyjnego w Krakowie za 2009 rok, koszt załatwienia jednej sprawy w Sądzie Rejonowym w Bochni wyniósł 298,28 zł. Dla porównania koszt w innych sądach w analogicznym czasie kształtował się na następującym poziomie:
w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie – 319,97 zł;
w Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Nowej Huty – 433,24 zł
w Sądzie Rejonowym w Tarnowie – 283,19

Z powyższych danych wynika, że koszt załatwienia sprawy w średniej wielkości sądzie, jakim jest Sąd Rejonowy w Bochni i koszt załatwienia sprawy w sądzie dużym jest porównywalny i oscyluje w okolicy 300 zł. Zatem w świetle zasad ekonomii nie ma podstaw do twierdzenia, że sąd w Bochni jest nieproduktywny i generuje zbyt duże koszty.

Spośród 122 sądów planowanych przez Ministerstwo do zniesienia aż 108 to placówki mniejsze od Sądu Rejonowego w Bochni.

W ostatnich latach na remont i wyposażenie bocheńskiego sądu wydatkowano z budżetu państwa blisko 12 milionów złotych. Obecnie SR w Bochni dysponuje , 9 salami rozpraw, z których dwie są wyposażone w urządzenia do nagrywania obrazu i dźwięku (video-konferencje). Oznacza to, że równocześnie w budynku może odbywać się 9 różnych spraw. Stworzono więc jednostkę znakomicie przystosowaną do samodzielnego funkcjonowania. Likwidacja sądu bocheńskiego stawiałaby pod znakiem zapytania celowość wydatkowanych środków.