Historyczny wpis stał się faktem: kopalnia soli w Bochni znalazła się dzisiaj (23 czerwca) na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tak zdecydowali delegaci podczas głosowania w stolicy Kambodży.
Decyzja zapadła ok. godziny 11.00 naszego czasu na popołudniowej sesji w Kambodży. To historyczna chwila – cieszy się Krzysztof Zięba, zarządca komisaryczny Kopalni Soli Bochnia.
Starania o wpis trwały od wielu lat, kolejne władze kopalni prowadziły w tej sprawie przygotowania. Jednak to Krzysztof Zięba doprowadził do przełomu w sprawie, zmieniając strategię i starając się już nie o osobny wpis, ale o dopisanie żupy bocheńskiej do figurującej już na liście UNESCO kopalni soli w Wieliczce.
Samodzielne staranie się o wpis byłoby narażone na odrzucenie choćby z tego tytułu, że obiekt znacznie większy o utrwalonej już pozycji funkcjonuje w bezpośredniej odległości od Bochni. Tworzenie czegoś podobnego narażałoby na możliwość odrzucenia. A korzystając z faktów historycznych, że przez setki lat było to wspólne przedsiębiorstwo, praktycznie to samo złoże geologiczne, spowodowała świadomość że jedynie rozszerzenie wpisu wielickiego daje określone szanse na uznanie naszych podziemi – mówi Krzysztof Zięba.
Rok temu zapadły kluczowe dla sprawy decyzje, m.in. przedstawiciel Światowego Dziedzictwa wizytował podziemne wyrobiska. Wreszcie prestiżowy moment stał się dla Bochni faktem.
Kopalnia soli w Bochni oraz kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej to jedyne dwa obiekty w powiecie bocheńskim na liście UNESCO. W Polsce takich zabytków jest 14, a na całym świecie 969 (ze 157 krajów)