Grabina: powstała monografia na 615. rocznicę wsi

W tym roku mija 615. rocznica istnienia Grabiny, miejscowości w gminie Bochnia. Z okazji roku jubileuszowego ukazała się monografia wioski pt.: „Grabina. Śladami naszych przodków” autorstwa Lucyny Ratajczak.

Początek historii wsi będącej własnością szlachecką sięga średniowiecza. Grabina, a właściwie Grabyna, pojawia się u Długosza w roku 1398 jako górzysty teren z mało urodzajnymi ziemiami na jednym ze wzniesień Pogórza Wiśnickiego. Obecnie jest to najmniejsza miejscowość w gminie Bochnia, która posiada piękne krajobrazy i infrastrukturę nie odbiegającą od pobliskich terenów.

Z okazji roku jubileuszowego ukazała się monografia wioski pt.: „Grabina. Śladami naszych przodków”, której mottem jest cytat nieznanego autora „Każdy z nas ma przodków. Nie każdy jednak o nich wie…”. Jest to pierwsza praca w całości poświęcona tej miejscowości. Ma ona za zadanie przybliżyć czytelnikowi historię i kulturę wsi, którą udało się uratować od zapomnienia. To kim jesteśmy zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego i najbliższego otoczenia – pisze Lucyna Ratajczak, autorka.

Wartością tej publikacji jest to, że w jednym miejscu zostały zgromadzone różnorodne zagadnienia dotyczące życia codziennego i historii mieszkańców Grabiny. Książka wydana jest na papierze kredowym, zawiera ponad dwieście stron historii i dużą ilość zdjęć archiwalnych oraz współczesnych wykonanych przez jednego z mieszkańców, Mariana Sobczyka.

Wiele wydarzeń z życia miejscowości zasługuje na podkreślenie i pamięć. Ziemia ta jest przesiąknięta krwią i łzami. Kraina znana jest przecież z waleczności, męstwa i patriotyzmu, a także z religijności zamieszkałych na tej ziemi mieszkańców. Ciężko czasami uwierzyć, że tak mała miejscowość ma tak bogatą historię i miała takie znaczenie w historii Polski.

Autorka książki, Lucyna Ratajczak, w 2011 roku opublikowała swoją pierwszą monografię pt.: „Dąbrowica. Moje rodzinne gniazdo”. Obecna, dotycząca sąsiedniej wioski jest jej drugim dzieckiem literackim. Obie książki zostały wydane ze środków własnych.

Warto dodać, że jest to trzecia wydana publikacja z 31 miejscowości należących do Gminy Bochnia. Pierwszą była książka ks. Antoniego Tworka „Chełm i Przyrabie”.