Jedna z bocheńskich szkół podstawowych otrzymała oprogramowanie Kodu, jest to nie lada wyróżnienie, gdyż jest pierwszą w Europie a drugą na świecie szkołą, która go posiada. Dla młodych programistów i miłośników informatyki jest to wspaniała szansa na rozwój umiejętności.
KODU jest nowym językiem programowania wizualnego wykonanym specjalnie do tworzenia gier. Został on tak zaprojektowany, aby był dostępny nawet dla najmłodszych dzieci. W języku KODU można zaprogramować poszczególne postacie za pomocą instrukcji i pojęć pozwalających na wykorzystanie min. słuchu, wzroku, ruchu poszczególnych postaci biorących udział w grze. Jest to próba upowszechnienia łatwego, intuicyjnego kodowania gier.
– Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, jesteśmy pierwszą szkoła w Europie i druga na świecie, która posiada to oprogramowanie – powiedziała Jolanta Struzik, dyrektor PSP nr 7 w Bochni. Oprogramowanie Kodu szkoła otrzymała razem z konsolami. Jest ono przeznaczone do tworzenia gier komputerowych, zostało stworzone przez Microsoft w języku angielskim. Aby dzieci mogły z niego korzystać Mateusz Kierepka przygotował polska wersję tego oprogramowania.
Nawet najmłodsi nie powinni mieć problemu z szybkim stworzeniem prostego programu do zabawy posługując się zawartym w programie edytorem terenu, gotowymi postaciami. Swoimi pomysłami będą się mogli dzielić z innymi młodymi twórcami za pomocą internetu.
Pomysł wdrożenia Kodu zrodził się dzięki współpracy Dyrekcji, Ewy Gałązki – nauczyciela informatyki oraz Matusza Kierepki – rodzica, pełniącego funkcję kierownika działu informatyki w firmie Igloo i IglooNET, gdzie zajmuje się wdrażaniem projektów informatycznych, który opracował polską wersję Kodu.
Bocheńskiej PSP nr 7 nowe technologie nie są obce. Uczestniczyła ona już w konkursach oraz akcjach, które umożliwiały ich wykorzystanie Uczniowie brali udział m.in. w konkursie na stworzenie Wortalu Informacyjno-Edukacyjnego Młodych „Wiem”, czy film psychoedukacyjny dla rodziców. W mailowym konkursie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowe i bezpieczne dziecko zwyciężył uczeń „siódemki” Mateusz Szymkowski.