W dekanatach bocheńskich ponad 60 procent wiernych uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach. Tak wynika ze statystyk diecezji tarnowskiej. Liczba przystępujących do komunii jest ok. trzy razy mniejsza.
Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które miało miejsce 20 października. W dekanacie Bochnia-Wschód zanotowano 61,8 procent wiernych uczestniczących we Mszy św., a 22,5 procent przyjmujących Komunię świętą. W dekanacie Bochnia-Zachód te liczby to odpowiednio: 61,6 i 21,9 procent. Z kolei w całej diecezji tarnowskiej wskaźniki są nieco wyższe: 69,4% wiernych chodzi na niedzielną Mszę św., a 23,9 proc. przyjmuje Komunię świętą.
Liczba wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św. oraz przyjmujących Komunię św. utrzymuje się od kilku już lat na stałym poziomie – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. nadal w dekanacie ujanowickim – ponad 91%. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Najmniejsza frekwencja była w dekanacie Mielec-Południe i wyniosła 54,3%. Jak widać z zestawień najmniejsza frekwencja wiernych w diecezji przypada na większe ośrodki miejskie takie jak: Mielec ok. 57%, Bochnia i Tarnów ok. 62%, Nowy Sącz ok. 68%. Największa frekwencja utrzymuje się w południowych regionach naszej diecezji: Ujanowice – 91%, Ropa – 87%, Grybów i Stary Sącz – 81%.
Drugim wskaźnikiem religijności monitorowanym co roku przez Kościół jest ilość przyjmowanych podczas Mszy św. Komunii. W 2013 r. w wymiarze ogólnodiecezjalnym 23,9% wiernych przystąpiło do Komunii św.
W tak zwanym „zwykłym okresie” w roku liturgicznym mniej więcej co czwarty uczestnik liturgii eucharystycznej przyjmuje Komunię św. Oczywiście dobrze wiemy, że liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie w okresie świątecznym – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.
Zdaniem dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie nadal utrzymujący się wysoki procent praktykujących katolików w diecezji tarnowskiej jest dowodem nie tylko ich głębokiej wiary, ale również zaufania i współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, która żyje i rozwija się dzięki Eucharystii.