Radio RDN Małopolska ma 20 lat

Radio RDN Małopolska istnieje już dwie dekady. Pierwsza audycja, została wyemitowana 24 grudnia 1993 roku. Stację powołał do życia ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Obchody 20-lecia odbyły się w niedzielę, 5 stycznia.

Byli i obecni pracownicy, księża dyrektorzy oraz słuchacze i zaproszeni goście świętowali 20- lecie Radia RDN Małopolska. Rozpoczęła je Msza św. w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Najważniejszą funkcją mediów katolickich jest i pozostanie ich funkcja ewangelizacyjna – mówił w homilii bp Jeż. Ordynariusz diecezji podkreślił, że współcześnie bardzo potrzeba, aby media katolickie przyczyniały się do pogłębiania wiary u odbiorców, by podnosiły ich wiedzę religijną, a także niejednokrotnie obalały mity, jakie są fabrykowane wokół życia wspólnoty Kościoła.

Radujemy się, że tak wiele udało się dokonać w tym minionym dwudziestoleciu za pośrednictwem diecezjalnego radia. Codzienna transmisja Mszy świętej, modlitwy różańcowej, katechez skierowanych do różnych grup wiekowych, radiowo-internetowe studium biblijne, informacje o wydarzeniach z życia całego Kościoła i naszego regionu – to istotne przejawy jego działalności – powiedział biskup.

Mszę św. koncelebrowali m.in. byli i obecni księża dyrektorzy rozgłośni.

Zarówno u początku radia jak i teraz cel był jeden, aby radio miało słuchaczy, do których trafimy z dobrym słowem, dobrą muzyką i dobrymi wiadomościami – mówi ks. Jacek Miszczak, dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Nasz program kierujemy do katolików i nie tylko. Katolik nie jest osobą wyobcowaną z tego świata. To człowiek, który interesuje się polityką, sportem, słucha dobrej muzyki. O tym mówi radio. Katolik to też osoba, która się modli. Od początku jest u nas modlitwa różańcowa oraz transmisje Mszy św. – dodaje.

Pierwszymi dyrektorami byli: ks. Ryszard Piasecki, ks. Józef Kloch, oraz ks. Michał Drożdż, który obecnie jest przewodniczącym rady programowej. Gdyby nie praca w radiu, nie byłbym dziś rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski – mówił ks. Józef Kloch, który wziął udział w spotkaniu jubileuszowym.

Życzenia dalszego rozwoju rozgłośni składali dyrekcji i pracownikom radia m.in. samorządowcy z Małopolski i Podkarpacia oraz księża dyrektorzy z innych rozgłośni katolickich w Polsce.

Wicemarszałek Roman Ciepiela życzył stacji, aby rozszerzyła zasięg także na Kraków. Starosta tarnowski Roman Łucarz wraz z życzeniami przekazał z okazji 20-lecia RDN wyróżnienie honorowe Powiatu Tarnowskiego – Grosz Tarnowski.

Przez 20 lat z radiem było związanych ponad stu pracowników i współpracowników. Niektórzy przyjechali na obchody jubileuszu, by podczas uroczystego spotkania wspominać swoją „przygodę” z mikrofonem. Dziś w zespole jest sześć osób, które pamiętają początki.

Radio jest moim całym życiem – mówi prezenter Jerzy Olszówka, który 20 lat pracuje w RDN. Przez lata dużo się zmieniło – dodaje Paweł Mleczko, prezenter i realizator.

Na początku były kasety magnetofonowe, serwis informacyjny wymagał maksymalnego skupienia, żeby wyemitować właściwy dźwięk z właściwej kasety. Dziś spiker czytający wiadomości z monitora komputera sam wypuszcza też dźwięki – mówi Paweł Mleczko.

Radio RDN Małopolska jest lokalnym źródłem informacji i ewangelizacji w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Codziennie w programie są transmisje Mszy św. z kościoła św. Maksymiliana w Tarnowie lub z bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Każdego dnia dziennikarze przygotowują kilkanaście serwisów regionalnych i z życia Kościoła, a także audycje autorskie.

Stacja organizuje akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci i ludzi w trudnych sytuacjach życiowych. Dwa razy roku są przedświąteczne zbiórki żywności i rozdawanie paczek dla potrzebujących. W grudniu, dzięki pomocy słuchaczy udało się zebrać ok. 600 paczek dla chorych dzieci. Prezenty trafiły do szpitala w Krakowie Prokocimiu. W przeszłości organizowano także zbiórki darów dla powodzian i biednych dzieci. Radio znane jest z propagowania muzyki chrześcijańskiej i polskiej muzyki. Współpracuje z Radiem Watykańskim, przygotowując audycje z życia Kościoła.

Radio nadaje całodobowy program dla słuchaczy Małopolski i części Podkarpacia na trzech częstotliwościach: 103,6 FM w regionie Małopolskim i części Podkarpacia, 101.2 FM w regionie nowosądeckim oraz 88,3 FM w regionie Krynicy. Słuchalność tygodniowa wynosi ponad 400 tysięcy osób.

Program jest tworzony i nadawany ze studia w Tarnowie oraz w Nowym Sączu przy współpracy korespondentów lokalnych m.in. w Bochni, Brzesku, Dębicy i Mielcu.