Radio RDN Małopolska istnieje już dwie dekady. Pierwsza audycja, została wyemitowana 24 grudnia 1993 roku. Stację powołał do życia ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Obchody 20-lecia odbyły się w niedzielę, 5 stycznia.
Byli i obecni pracownicy, księża dyrektorzy oraz słuchacze i zaproszeni goście świętowali 20- lecie Radia RDN Małopolska. Rozpoczęła je Msza św. w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Najważniejszą funkcją mediów katolickich jest i pozostanie ich funkcja ewangelizacyjna – mówił w homilii bp Jeż. Ordynariusz diecezji podkreślił, że współcześnie bardzo potrzeba, aby media katolickie przyczyniały się do pogłębiania wiary u odbiorców, by podnosiły ich wiedzę religijną, a także niejednokrotnie obalały mity, jakie są fabrykowane wokół życia wspólnoty Kościoła.
Radujemy się, że tak wiele udało się dokonać w tym minionym dwudziestoleciu za pośrednictwem diecezjalnego radia. Codzienna transmisja Mszy świętej, modlitwy różańcowej, katechez skierowanych do różnych grup wiekowych, radiowo-internetowe studium biblijne, informacje o wydarzeniach z życia całego Kościoła i naszego regionu – to istotne przejawy jego działalności – powiedział biskup.
Mszę św. koncelebrowali m.in. byli i obecni księża dyrektorzy rozgłośni.
Zarówno u początku radia jak i teraz cel był jeden, aby radio miało słuchaczy, do których trafimy z dobrym słowem, dobrą muzyką i dobrymi wiadomościami – mówi ks. Jacek Miszczak, dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Nasz program kierujemy do katolików i nie tylko. Katolik nie jest osobą wyobcowaną z tego świata. To człowiek, który interesuje się polityką, sportem, słucha dobrej muzyki. O tym mówi radio. Katolik to też osoba, która się modli. Od początku jest u nas modlitwa różańcowa oraz transmisje Mszy św. – dodaje.
Pierwszymi dyrektorami byli: ks. Ryszard Piasecki, ks. Józef Kloch, oraz ks. Michał Drożdż, który obecnie jest przewodniczącym rady programowej. Gdyby nie praca w radiu, nie byłbym dziś rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski – mówił ks. Józef Kloch, który wziął udział w spotkaniu jubileuszowym.
Życzenia dalszego rozwoju rozgłośni składali dyrekcji i pracownikom radia m.in. samorządowcy z Małopolski i Podkarpacia oraz księża dyrektorzy z innych rozgłośni katolickich w Polsce.
Wicemarszałek Roman Ciepiela życzył stacji, aby rozszerzyła zasięg także na Kraków. Starosta tarnowski Roman Łucarz wraz z życzeniami przekazał z okazji 20-lecia RDN wyróżnienie honorowe Powiatu Tarnowskiego – Grosz Tarnowski.
Przez 20 lat z radiem było związanych ponad stu pracowników i współpracowników. Niektórzy przyjechali na obchody jubileuszu, by podczas uroczystego spotkania wspominać swoją „przygodę” z mikrofonem. Dziś w zespole jest sześć osób, które pamiętają początki.
Radio jest moim całym życiem – mówi prezenter Jerzy Olszówka, który 20 lat pracuje w RDN. Przez lata dużo się zmieniło – dodaje Paweł Mleczko, prezenter i realizator.
Na początku były kasety magnetofonowe, serwis informacyjny wymagał maksymalnego skupienia, żeby wyemitować właściwy dźwięk z właściwej kasety. Dziś spiker czytający wiadomości z monitora komputera sam wypuszcza też dźwięki – mówi Paweł Mleczko.
Radio RDN Małopolska jest lokalnym źródłem informacji i ewangelizacji w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Codziennie w programie są transmisje Mszy św. z kościoła św. Maksymiliana w Tarnowie lub z bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Każdego dnia dziennikarze przygotowują kilkanaście serwisów regionalnych i z życia Kościoła, a także audycje autorskie.
Stacja organizuje akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci i ludzi w trudnych sytuacjach życiowych. Dwa razy roku są przedświąteczne zbiórki żywności i rozdawanie paczek dla potrzebujących. W grudniu, dzięki pomocy słuchaczy udało się zebrać ok. 600 paczek dla chorych dzieci. Prezenty trafiły do szpitala w Krakowie Prokocimiu. W przeszłości organizowano także zbiórki darów dla powodzian i biednych dzieci. Radio znane jest z propagowania muzyki chrześcijańskiej i polskiej muzyki. Współpracuje z Radiem Watykańskim, przygotowując audycje z życia Kościoła.
Radio nadaje całodobowy program dla słuchaczy Małopolski i części Podkarpacia na trzech częstotliwościach: 103,6 FM w regionie Małopolskim i części Podkarpacia, 101.2 FM w regionie nowosądeckim oraz 88,3 FM w regionie Krynicy. Słuchalność tygodniowa wynosi ponad 400 tysięcy osób.
Program jest tworzony i nadawany ze studia w Tarnowie oraz w Nowym Sączu przy współpracy korespondentów lokalnych m.in. w Bochni, Brzesku, Dębicy i Mielcu.