Tegoroczne Dni Bochni zbiegły się z jeszcze jednym, ważnym dla Muzeum im. Stanisława Fischera wydarzeniem, obchodzi ono już 50 lat istnienia.
Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć wystawy 50/50 będą mogli to zrobić przy okazji uczestnictwa w innych kulturowych propozycjach bocheńskiego muzeum. „50/50” czyli pięćdziesiąt eksponatów na pięćdziesiąt lat, jest jubileuszową ekspozycją. – Wybieramy z naszych szaf, półek, skrzyń, szuflad pięćdziesiąt bardzo interesujących obiektów, które mogą być dość dużym zaskoczeniem. Pokażemy rysunki wybitnych artystów, plany salinarne bocheńskie po renowacji, w tym także najstarszy plan Bochni z 1792 r, i myślę, że ta wystawa będzie dobrze oddawać zróżnicowany charakter naszych zbiorów, zbiorów bogatych – powiedział Jan Flasza, dyrektor Muzeum w Bochni.
Poza wystawą odbędzie się kolejne z cyklu czwartkowych spotkań. Janina Kęsek opowie o pamiętnikach bocheńskich, jako „subiektywnym, lecz nieocenionym źródle informacji o dawnej Bochni”. Pamiętniki zostaną przedstawione jako dokumenty spisane z myślą nie tylko ich autorze ale także przyszłych pokoleniach. Prowadząca wykład opowie dlaczego ludzie piszą pamiętniki oraz czy poza dążeniem do rzetelnego opisu mają jeszcze jakiś cel. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca o 17.30.
Następnego dnia Jacek Moskwa, watykanista, wieloletni korespondent Polskiego Radia i Telewizji przy Stolicy Apostolskiej, podczas swojego wykładu zdradzi Tajemnice Watykanu. Bocheńskie Muzeum posiada jedna z najcenniejszych kolekcji związanych z Janem Pawłem II. Składają się na nią medale, numizmaty, okazy filatelistyczne i osobiste przedmioty papieża.
19 czerwca odbędzie się koncert z cyklu „Wirydarz pełen muzyki”. W tym roku wystąpi Krystyna Prońko. Od 1997 roku na muzealnym dziedzińcu wystąpili m.in. Grzegorz Kapcia, zespół Vox Dei, Biesiada Okpiświatów, Open Folk, White Garden, Grupa Furmana, Orkiestra pw. Świętego Mikołaja, Tomasz Szwed, Syrbacy, Jak Wolność to Wolność, Federacja, Wolna Grupa Bukowina, Anna Treter.
Natomiast 20 czerwca w południe na spacer historyczny „Bochnia Stanisława Fischera” zabierze wszystkich chętnych Jan Flasza. W czasie dwóch godzin (zbiórka o 11 przed budynkiem Muzeum) dyrektor bocheńskiego muzeum opowie o jego założycielu pokazując takie miejsca jak rynek z pomnikiem Kazimierza Wielkiego, którego zasługi dla miasta obrazowo w znanej publikacji – bazylikę św. Mikołaja, której poświęcił kilka swoich opracowań – ulicę Bernardyńską i kościół szkolny do którego zbudowania wydatnie się przyczynił – dawny budynek gimnazjum (obecnie I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego) gdzie uczył od 1908 do 1934 roku – ul. Tadeusza Czackiego, gdzie mieszkał i tworzył przez lata podwaliny pod przyszłe muzeum – cmentarz przy ul. Orackiej, gdzie został w 1967 roku pochowany i oczywiście muzeum, które założył.