192 miejsca parkingowe powstaną na 4-poziomowym parkingu obok dworca kolejowego. Oprócz tego przewidziano miejsca dla rowerów i motocykli, a także miejsca do zatrzymywania się. Wszystko pochłonie ponad 12 mln zł.
O sprawie informowaliśmy już wielokrotnie, m.in. tutaj. 15 stycznia w Tarnowie burmistrz Stefan Kolawiński podpisał wraz z Romanem Ciepielą – wicemarszałkiem województwa małopolskiego – pre-umowę dla projektu „Integracja transportu kolejowego z transportem zbiorowym lub prywatnym w m. Bochnia”. Znajduje się on w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych MRPO.
Projekt dostanie współfinansowanie ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Całkowita wartość projektu: 12 632 961, 74 zł
Wysokość dotacji: 8 758 810 zł (85% kosztów kwalifikowanych)
W ramach inwestycji przewidziano budowę węzła integracyjnego ułatwiającego mieszkańcom Bochni i przyjezdnym korzystanie z Kolei Aglomeracyjnej. W ramach węzła przewidziano budowę przede wszystkim:
• Parkingu Park & Ride – który będzie obiektem czteropoziomowym posiadającym 192 miejsca postojowe dla samochodów osobowych,
• Parkingu Bike & Ride – tj. parkingu naziemnego z zadaszonymi stanowiskami dla 40 rowerów 24 motorów lub skuterów,
• Zatok postojowych dla samochodów osobowych (Kiss & Ride), umożliwiających bezkolizyjne zatrzymanie się pojazdu podwożącego pasażera,
• Stanowisk przyjazdowych busów miejskich i regionalnych.
Burmistrz Stefan Kolawiński uważa, że parking rozwiąże problemy dziś występujące w tej części Bochni. Nieopodal położona jest hala widowiskowo-sportowa, która nie ma prawdziwego zaplecza parkingowego. Więc w sytuacji, gdy organizujemy większą imprezę sportowa czy kulturalną, mamy możliwość wykorzystania tego obiektu, aby samochody nie blokowały przejazdu przez ulice sąsiadujące z dworcem kolejowym – mówi burmistrz.
Projekt jest jednym z projektów pilotażowych realizowanych w porozumieniu z Województwem Małopolskim, dotyczących budowy parkingów Park & Ride w ramach systemu transportu zbiorowego (regionalnego). Parkingi zostaną objęte systemem informatyczno – zarządzającym budowanym przez Województwo Małopolskie w ramach projektu pn.: „Małopolska Karta Aglomeracyjna – system zarządzania transportem zbiorowym w Województwie Małopolskim” (MKA).
Efekty realizacji projektu:
Celem realizacji przedsięwzięcia jest zwiększenie udziału komunikacji zbiorowej w obsłudze ruchu aglomeracyjnego oraz integrację komunikacji zbiorowej z komunikacją indywidualną.
Planowany projekt posłuży zwiększeniu efektywności organizacji transportu zbiorowego i przyczyni się do rozwoju gospodarczego i społecznego miasta oraz wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego. Utworzenie węzła przesiadkowego położonego w pobliżu stacji kolejowej pozwoli zintegrować różne rodzaje transportu zbiorowego – mówi Maciej Piątek, szef promocji miasta.
Na mocy pre-umowy miasto wystąpi teraz z wnioskiem o dofinansowanie unijne, a następnie ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Termin realizacji zaplanowano na koniec 2015 r.