DKF: „ALPY” Giorgosa Lanthimosa z prelekcją dr. Macieja Stroińskiego

DKF Maciste i Kino Regis zapraszają na pierwsze w 2014 roku spotkanie w ramach DKF. Filmem, który zainauguruje tegoroczną edycję będzie wielokrotnie nagradzany i szeroko komentowany obraz Giorgosa Lanthimosa „Alpy” z 2011 roku.

Reżyser Giorgos Lathimos nie udaje Bergmana, ma całkiem odmienną, własną wizję kina, zwłaszcza pracy z aktorami, którzy w zasadzie niczego w jego filmie nie odgrywają. Mówią beznamiętnie, nie przesadzają z gestykulacją, nie reagują nagłą zmianą nastroju, jakby byli bezdusznymi maszynami. Tworzy to wrażenie zgoła surrealistyczne. Szokujące „Alpy” podobnie jak nominowany do Oscara „Kieł” (debiut Lathimosa) można interpretować na wiele sposobów, dopatrując się w nich nie tylko głębokiego studium alienacji i opisu współczesnego kryzysu tożsamości, lecz również metafory bankructwa Grecji wywołanego m.in. oszustwami na niewyobrażalną skalę.
Janusz Wróblewski (Polityka)

Film Lanthimosa, jak każde dzieło sztuki konceptualnej, łatwo sprowadzić do ilustracji założonej z góry tezy: o teatrze życia codziennego, o doraźnych tożsamościach pokolenia Facebooka, o kryzysie egzystencjalnym dzisiejszych Greków, który tak trafnie wygrywa dzisiejsze greckie kino… „Alpy” dają jednak perwersyjną przyjemność przegryzania się przez te wszystkie klisze. Sam sposób opowiadania czy filmowania postaci podkreśla ich niepewny status – a przy okazji i nasz niepewny status jako kinowych obserwatorów, którzy chcieliby być oszukiwani i jednocześnie za wszelką cenę przejrzeć reguły gry. Właśnie dla tej grupy widzów – gotowych podjąć wysiłek pokonywania kolejnych pięter absurdu – przeznaczony jest film Lanthimosa.
(Tygodnik Powszechny, Nr 35 (3294))

„Alpy” to trzeci (po „Kle” i „Kinetta”) pełnometrażowy film fabularny w dorobku Giorgosa Lanthimosa – jednego z najzdolniejszych greckich twórców średniego pokolenia. W jednej z głównych ról występuje znana polskim widzom z filmu „Kieł” Aggeliki Papoulia. Na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2011 roku film otrzymał Nagrodę Osella dla najlepszego scenariusza.

Pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, których nie da się do końca przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli.

Grupa nosi nazwę Alpy, a jej lider nazywa siebie Mont Blanc. Wszyscy przestrzegają surowej dyscypliny i zasad. Mają ukończone minimum 14 lat, noszą pseudonim, nazywając siebie jednym z alpejskich szczytów i pisemnie deklarują rzeczy, w których są dobrzy i źli oraz te, których nie są w stanie w ogóle wykonać. Muszą być punktualni, czyści i zadbani, szanować innych, znać się na psychologii i socjologii oraz robić przekonywujące wrażenie. Nie wolno im zmieniać wyglądu bez zgody lidera i nawiązywać uczuciowych relacji z klientami. Powinni wspierać interesy grupy i być dumni, że do niej należą. Członkowie Alp starają się wykonywać swoje usługi jak najlepiej. Pewnego dnia sytuacja nagle wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już co jest grą, a co zwykłą rzeczywistością…

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2012 – Specjalne Wyróżnienie Nagrody FIPRESCI na MFF w Sofii
2011 – Nagroda Osella dla najlepszego scenariusza oraz nominacja do Złotego Lwa na MFF w Wenecji
2011 – MFF w Toronto

Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Stroiński, doktor w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, redaktor tomu „Kino polskie jako kino narodowe” (z Tadeuszem Lubelskim, wyd. Ha!art, 2009). Wykładowca filozofii na MISH-u w Krakowie.

Informujemy, że można już zamawiać legitymacje DKF na rok 2014. Cena 20 zł. Legitymacja upoważnia do zniżki (5 zł) na większość spotkań w ramach DKF oraz do ulgi na pozostałe seanse w kinie Regis.

„Alpy” Giorgosa Lanthimosa.
Czwartek, 23 stycznia 2014, godz. 19:00,
kino Regis, mała sala
Bilety: 10 zł, dla członków DKF – 5 zł

Projekt dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej.