Dział Zbiorów Audiowizualnych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni zaprasza do obejrzenia wystawy prac plastycznych Józefa Jarmużka, bocheńskiego twórcy regionalnego zatytułowanej „Architektura piękna, przeszłości i wspomnień”.
Twórca, którego prace prezentujemy, za kilka miesięcy będzie obchodził jubileusz swoich 90 – tych urodzin. Ten znany bocheński artysta od lat tworzy obrazy z wykorzystaniem słomy oraz miniatury wykonywane z drewna, będące przykładem oryginalnego typu modelarstwa podejmującego próby zobrazowania istniejących oraz zrekonstruowania dawnych budynków z Bochni i regionu bocheńskiego oraz jego rodzinnych stron – mówi Dorota Rzepka, dyrektor placówki.
Twórca jest związany z Bochnią od ponad 50 lat. Jego rodzina pochodzi z województwa poznańskiego, on sam tam się urodził i wychował. Bochnia stała się jego życiowym portem, do którego dotarł przyprowadzony losową koniecznością, przed którą postawił go bardzo trudny ekonomicznie i społecznie powojenny czas. Pokochał to miasto i podjął świadomą decyzję o wybraniu Bochni na swoją małą Ojczyznę. Jego twórczość znalazła tutaj źródła inspiracji, była nagradzana i obecna w bocheńskich instytucjach kultury oraz w świadomości lokalnej społeczności. W lutym 2006 r. otrzymał z rąk Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Leszka Balcerowicza, II nagrodę w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Bochni z okazji emisji dwuzłotowej monety z motywami bocheńskimi. Kilkukrotnie jego twórczość była prezentowana podczas corocznej wystawy twórców regionalnych w Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
Prace Józefa Jarmużka charakteryzują się ogromną precyzją i wielką troską o szczegół. Fragmenty miejskiej i ludowej architektury, motywy marynistyczne, infrastruktura starej Bochni… Wszystko to ukazuje bogactwo jego plastycznej wyobraźni i twórczego warsztatu. Od razu możemy zauważyć interesującą technikę, wyczucie stylu, świadome używanie symbolu, które decydują o niepowtarzalnym klimacie tej twórczości. Prace te ujawniają jak w pryzmacie zdolność do dostrzegania piękna obecnego wokół nas i w naszej tradycji oraz autentyczną radość z realizacji każdego artystycznego projektu. Ich siłą są wspomnienia, sekrety pamięci i dzieciństwa oraz miłość do tego miasta i regionu.
Prace można oglądać w godzinach pracy Działu.