Sprawę remontu klimatyzacji w Hali Gazaris badała do niedawna prokuratura (obecnie trwa oczekiwanie na pierwszą rozprawę w sądzie), ale zajmują się nią również nadzór prawny wojewody. Wyjaśnienia złożyli tam niedawno radny Władysław Rzymek oraz burmistrz Stefan Kolawiński.
Jak już informowaliśmy, remont klimatyzacji w Hali Gazaris przeprowadziła firma żony radnego po tym, jak wcześniej sam radny Władysław Rzymek wykonywał ocenę techniczną klimatyzacji. Sprawą niemal rok temu zajmowała się komisja rewizyjna.
19 marca 2013 roku na jej posiedzeniu burmistrz Stefan Kolawiński – odpowiadając na pytania radnych – mówił m.in.: Przypominam sobie, że pan Rzymek mówił, że w zasadzie zrobi nam to po kosztach własnych – mówił Stefan Kolawiński. Czy pan negocjował z panem Rzymkiem, czy pan negocjował z żoną pana Rzymka? Bo umowa jest zawarta z żoną pana Rzymka – dopytywał Adam Korta. Sprawa jest o tyle niedogodna, że w tym momencie pan Rzymek reprezentował swoją małżonkę. Więc rozumiem, że sprawa jest wątpliwa pod względem oceny moralnej, niemniej jednak w tej konkretnej sytuacji uznałem, że jest to jedyne możliwe, szybkie do zrealizowania przedsięwzięcie i uznałem, że jest to na ten moment najbardziej właściwe – wyjaśniał dalej burmistrz.
Ponieważ radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na mieniu gminy, w której jest radnym, sprawie zaczął przyglądać się nadzór prawny wojewody małopolskiego. Wezwał on do złożenia wyjaśnień zarówno radnego Władysława Rzymka, jak i burmistrza Stefana Kolawińskiego.
Wyjaśnienia radnego Władysława Rzymka z 2 grudnia 2013 r.:
Informuję, że nie prowadziłem z Panem Burmistrzem Stefanem Kolawińskim negocjacji w sprawie przetargu oraz podpisywania umów na roboty budowlane, których przedmiotem było wykonanie naprawy i modernizacji urządzeń klimatyzacyjnych w hali targowej Gazaris przez firmę Elektrospec-BIS SC, której udziałowcem jest moja żona […].
Informuję także, że nie byłem pełnomocnikiem mojej żony, w związku z tym nie istnieje żaden dokument ani słowna umowa potwierdzająca taki fakt. Oceny techniczne, które bezpłatnie w ramach pełnionej funkcji wykonałem, były przeznaczone wyłącznie dla Pana Burmistrza i na jego prośbę. Jeżeli te dokumenty zostały wykorzystane w procesie przetargowym, stało się to bez mojej wiedzy.
Od początku kadencji czyli od 2010 r. zajmowałem się tematem hali Gazaris w związku z moim udziałem w pracach komisji gospodarki, której jestem członkiem. Wszędzie działania podejmowałem dobrej wierze w ramach funkcji radnego Miasta Bochnia.
Pragnę zaznaczyć, że problem z instalacją klimatyzacyjną w hali Gazaris istnieje od momentu oddania obiektu do użytku.
Wyjaśnienia burmistrza Stefana Kolawińskiego z 8 stycznia 2014 r.:
W związku wadliwym działaniem urządzeń klimatyzacyjnych znajdujących się w hali targowej „Gazaris” w Bochni faktycznie zwracałem się do wymienionego [Władysława Rzymka – przyp. red.] jako osoby mającej doświadczenie w obsłudze urządzeń klimatyzacyjnych, o wykonanie przedmiotowych ocen technicznych, które sporządzone zostały bezpłatnie dla potrzeb Urzędu.
Podkreślam przy tym, że sporządzone przez Pana Władysława Rzymka oceny techniczne systemu ogrzewania hali targowej – z dnia 17 lutego 2012 r. oraz urządzeń klimatyzacyjnych tam zainstalowanych – z dnia 13 września 2011 r., nie stanowiły części dokumentacji udzielanych zamówień publicznych, a służyły mi jedynie jako wskazówki co do sposobu rozwiązania problemu klimatyzacji hali targowej.
W prowadzonych ze mną rozmowach Pan Władysław Rzymek nie występował jako pełnomocnik Firmy Elektrospec-BIS […], której wspólnikiem jest jego żona, lecz jedynie jako osoba posiadająca – w mojej ocenie – odpowiednią wiedzę techniczną oraz znajomość problemów związanych z klimatyzacją hali targowej (który to temat często pojawiał się na forum komisji Rady Miasta) i przez to mogącą służyć mi poradą przy podejmowaniu decyzji zmierzających do rozwiązania tego kłopotliwego problemu.