24 stycznia w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni odbyła się wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyło prawie 500 osób, mieszkańców powiatu, nauczycieli i uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych regionu bocheńskiego, kurator oświaty, władze województwa, powiatu i dyrektor szpitala bocheńskiego.
Z inicjatywy II LO zorganizowano sesję naukową Rak to nie wyrok, na którą zaproszono w charakterze ekspertów wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin onkologii i psychoonkologii, uczestników międzynarodowych sympozjów, pracowników naukowych wiodących klinik onkologicznych w Polsce.
II LO jako jedyne w regionie za swoją działalność dydaktyczną i wychowawczą zostało nagrodzone przez Małopolskie Kuratorium Oświaty certyfikatem Szkoła wyróżniona za wychowanie. Osiągnięcia II LO w Bochni docenili również Marszałek Województwa, Departament Zdrowia i Polityki Społecznej.
Także Premier Donald Tusk, który przyjął zaproszenie na sesję w uznaniu dla dorobku dydaktyczno – wychowawczego liceum, jednak z powodu wcześniej zaplanowanych działań nie mógł w niej uczestniczyć, wystosował list gratulacyjny do grona pedagogicznego i uczniów bocheńskiej szkoły, z osobistą prośbą o jego odczytanie podczas sesji onkologicznej. Premier Donald Tusk napisał m. in.: Jestem pod ogromnym wrażeniem samego pomysłu, jak i podjęcia się jego realizacji przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Bochni. Tak aktywna postawa reagowania na problemy i dramatyczne sytuacje konkretnych jednostek świadczy o ogromnej wrażliwości(…) Proszę przyjąć i przekazać wszystkim osobom zaangażowanym w jej organizację moje podziękowania i wyrazy najwyższego szacunku.
W spotkaniu z mieszkańcami ziemi bocheńskiej wzięli udział Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie prof. dr. hab. n. med. Jerzy Jakubowicz, który omówił zagrożenie chorobami nowotworowymi w Polsce, a także profilaktykę raka piersi i nowotworów ginekologicznych, które są w 100% uleczalne, jeśli schorzenie jest wykryte we wczesnym etapie. Największe żniwo śmiertelne zbiera w naszym kraju rak płuc, który stanowi najczęstszy powód zgonów Polaków – mówiła Kierownik Przychodni Kliniki Pulmonologicznej CM UJ dr n. med. Bożena Ziółkowska-Graca – do powstawania tego typu nowotworu przyczynia się czynne i bierne palenie papierosów.
Adiunkt III Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ doc. dr hab. Aleksander Konturek omówił zachorowalność w Polsce na nowotwory układu trawiennego i gruczołów dokrewnych wskazując na konieczność badań profilaktycznych, które mogą uchronić pacjenta przed śmiercią. W Polsce problem profilaktyki jest zaniedbywany, co skutkuje przedwczesną śmiercią młodych ludzi – podkreślał dr Tadeusz Hessel z Kliniki Urologii CM UJ. – Rak jądra wymaga szczególnej uwagi ze względu na fakt, iż stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów mężczyzn z powodu choroby nowotworowej w przedziale wiekowym 20-40 lat. Dodatkowo tę jak i inne choroby uro-onkologiczne dotyka problem wstydu oraz niewiedzy które opóźniają decyzję pacjenta jeśli chodzi o termin wizyty u lekarza. Kierownik Katedry Psychoterapii CM UJ doc. dr hab. Krzysztof Rutkowski i psychoonkolog dr Iwona Nawara z Instytutu Psychologii UJ odpowiadali na pytania publiczności związane z reakcją pacjentów i ich rodzin na stres wywołany długotrwałą chorobą.
Największe uznanie publiczności wywołała relacja pacjentki, która opowiadała o swojej wygranej w walce z choroba nowotworową. Nie można się nigdy poddawać. Rak to nie jest wyrok. Zawsze trzeba z nim walczyć. Należy wierzyć w to, że uda się nam go pokonać!