„Bochnia Stanisława Fischera” – to temat jutrzejszego spaceru po Bochni, którego przewodnikiem będzie dyrektor bocheńskiego muzeum Jan Flasza. Jakie ciekawostki poznamy tym razem? Dowiemy się jutro o godz. 11.00.
Trudno sobie wyobrazić Bochnię bez odkrywcy jej przeszłości – Stanisława Fischera, zarazem nauczyciela w miejscowym gimnazjum klasycznym, wspominanego z nostalgią i wdzięcznością po wielu, wielu latach przez jego wychowanków. W dziełach plastycznych utrwalił najpiękniejsze zakątki Bochni, która była jego wielką miłością, a także jej skarb największy – kopalnię soli.
Podczas spaceru w sobotnie przedpołudnie poznamy miejsca na terenie Bochni dla Fischera najważniejsze: Muzeum, które w 1959 roku założył – rynek z pomnikiem Kazimierza Wielkiego, którego zasługi dla miasta obrazowo w znanej publikacji – bazylikę św. Mikołaja, której poświęcił kilka swoich opracowań – ulicę Bernardyńską i kościół szkolny do którego zbudowania wydatnie się przyczynił – dawny budynek gimnazjum (obecnie I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego) gdzie uczył od 1908 do 1934 roku – ul. Tadeusza Czackiego, gdzie mieszkał i tworzył przez lata podwaliny pod przyszłe muzeum – cmentarz przy ul. Orackiej, gdzie został w 1967 roku pochowany.
Przewodnikiem będzie tradycyjnie Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego muzeum. Początek spaceru zaplanowano na godz. 11.00. Zbiórka przed budynkiem muzeum.
Więcej informacji o Stanisławie Fischerze