Wyjątkowe gospodarstwo wiejskie, funkcjonujące w XIX i na początku XX wieku w Stanisławicach na ziemi bocheńskiej, odkryte zostało w trakcie prac archeologicznych związanych z budową autostrady A4 na odcinku od Krakowa do Tarnowa. Wcześniej nigdzie nie trafiono na całość zagrody z tego okresu, która została przebadana metodycznie.
Znaleziono ponad 14 500 zabytkowych przedmiotów, których chronologia zamyka się w stosunkowo krótkim okresie, bo ok. 150 lat. Wśród nich są przedmioty drogie i ekskluzywne pochodzące z Czech, Węgier i Niemiec. Wśród znalezisk jest np. butelka górnicza przedstawiająca górnika w stroju galowym czy moneta węgierska, która obowiązywała tylko na terenie Królestwa Węgierskiego.
W Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, w czwartek 20 lutego o godz. 17.30, odbędzie się wykład Wojciecha Tabaszewskiego z GDDKiA Oddział w Krakowie o tym szczególnym znalezisku.
Stanowisko archeologiczne w ramach odcinka autostrady Kraków – Bochnia było badane w latach 2000-2009, a gospodarstwo wiejskie jest tylko niewielkim fragmentem jego całości (łącznie 4,5ha), datowanego od mezolitu po czasy współczesne.
Badania na zlecenie GDDKiA prowadził Krakowski Zespół do Badań Autostrad, a kierownikiem badań na stanowisku była mgr Justyna Rodak z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Nie ma stałej ekspozycji wykopalisk, jest natomiast objazdowa wystawa „ Archeologiczna autostrada” obejmująca zabytki znalezione na odcinku A4 od Krakowa do Tarnowa, pokazywana już w kilku miastach Polski. Do 27 kwietnia 2014 r. wystawę obejrzeć można w muzeum w Sosnowcu, natomiast od maja 2014 r. prezentowana będzie w muzeum w Bochni.