W środę 26 lutego, w przeddzień 761. rocznicy lokacji miasta Bochnia, odbyło się tradycyjne spotkanie burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego z politykami, lokalnymi przedsiębiorcami, dyrektorami jednostek oraz przedstawicielami mediów.
Spotkanie miało miejsce w komorze „Ważyn” bocheńskiej Kopalni Soli, która w ubiegłym roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na zaproszenie burmistrza Bochni odpowiedziało niemal 200 osób, wśród których byli między innymi posłowie na Sejm RP: Włodzimierz Bernacki i Edward Czesak.
W swoim przemówieniu burmistrz podsumował miniony rok oraz nakreślił plany na rok 2013. W odniesieniu do minionego roku stwierdził, iż był to rok kontynuacji i finalizacji wielu zamierzeń: „Zakończyliśmy rewitalizację Parku Rodzinnego Uzbornia, wykonaliśmy pełną dokumentację dla wielopoziomowego parkingu z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego, zrealizowaliśmy centrum monitoringu, w związku z czym w najbliższych dniach Straż Miejska przeniesie się do nowej siedziby, a sieć monitoringu wkrótce zostanie znacznie rozbudowana. Wyposażanie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w media techniczne i układ drogowy przebiegało zgodnie z przyjętym harmonogramem, podobnie jak renowacja zabytkowego budynku Muzeum im. Stanisława Fischera. Wprowadziliśmy w życie Bocheńską Kartę Rodzinną. Korzysta z niej już kilkadziesiąt rodzin, składających się z ponad stu osób.”
W dalszej części przemówienia Burmistrz zaprezentował plany na bieżący rok: „[…] zrealizujemy dofinansowany 25-milionową dotacją projekt „Wyposażenie w infrastrukturę techniczną Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej”. Zakończenie robót, zgodnie z przyjętym harmonogramem i podpisaną umową, nastąpi końcem września. […] w sposób kompleksowy rozwiążemy problemy komunikacyjne i parkingowe w obrębie dworca kolejowego, poprzez realizację projektu pod nazwą „Integracja transportu kolejowego z transportem zbiorowym lub prywatnym w mieście Bochnia”. Projekt ten obejmuje budowę parkingów: wielopoziomowego dla tych, którzy samochodem dojeżdżają na dworzec, by dalej pociągiem kontynuować podróż, parkingu dla rowerów i motocykli oraz zatoki dla busów i kierowców odwożących bliskich na pociąg. W ramach tego zadania przebudowie ulegnie część skrzyżowania ulic Księcia Józefa Poniatowskiego i Kolejowej. W 2014 roku swój finisz będzie miała renowacja budynku Muzeum, który prócz widocznej już teraz odnowionej elewacji i nowego dachu, zyska dodatkowe przestrzenie ekspozycyjne i użytkowe dzięki adaptacji poddasza budynku. W tym roku wybudujemy także plac targowy przy ul. Partyzantów. Projekt pod nazwą „Budowa targowiska stałego „MÓJ RYNEK” z infrastrukturą techniczną i komunikacyjną” został dofinansowany milionową dotacją.”
Stefan Kolawiński podkreślił, że z ponad 24 milionów złotych przeznaczonych w budżecie miasta na inwestycje, niemal 19 milionów pochodzi ze źródeł zewnętrznych.
Po gospodarzu miasta głos zabrali również: poseł Włodzimierz Bernacki i starosta Jacek Pająk. Po przemówieniach gości wystąpiły dziewczynki z Ogniska Baletowego działającego w Miejskim Domu Kultury pod okiem instruktora Adama Kawy.
———————————————————————————————–
Przemówienie burmistrza Stefana Kolawińskiego
Szanowni Państwo, mili Goście
Witam serdecznie w gościnnych progach bocheńskiej kopalni. Jest mi niezmiernie miło, że tak licznie odpowiedzieliście Państwo na moje zaproszenie i w wigilię 761. rocznicy nadania Bochni praw miejskich, zechcieliście wspólnie świętować urodziny naszego miasta.
Nasze spotkania z tej okazji stały się pretekstem do podsumowania minionego roku i dokonania swoistego „otwarcia” bieżącego.
W 2013 roku pożegnaliśmy Tadeusza Mazowieckiego, Józefa Glempa i Sławomira Mrożka. Miniony rok to sukcesy i osiągnięcia w dziedzinie nauki: polscy lekarze dokonali pierwszego w świecie przeszczepu twarzy ratującego życie, na orbitę okołoziemską wysłano pierwszego polskiego satelitę naukowego o nazwie „Lem”.
Na świecie jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń była abdykacja papieża Benedykta XVI i późniejszy wybór na tron stolicy Piotrowej papieża Franciszka. Ważnym wydarzeniem było wejście Chorwacji do Unii Europejskiej oraz rezygnacja władz Ukrainy z przygotowań do stowarzyszenia z Unią i protesty Ukraińców, które rozpoczęła ta decyzja. Czesi po raz pierwszy wybrali prezydenta w wyborach powszechnych. Świat pożegnał Margaret Thatcher i Nelsona Mandelę.
Dla bochnian rok 2013 także był czasem wielu pożegnań. Odeszli na zawsze:
Jerzy Inwałd – wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, wychowawca pokoleń młodzieży, cieszący się autorytetem, uznaniem i sympatią zarówno uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli;
Józef Kocot – współtwórca bocheńskiego samorządu w wolnej Polsce, radny pięciu kadencji, przewodniczący Rady Miasta. Prawy i życzliwy człowiek, dla którego dobro naszego miasta było prawdziwą wartością;
ksiądz profesor Jan Łach – wybitny biblista, współautor nowego tłumaczenia Biblii z języków oryginalnych na język polski, człowiek niezwykłej skromności i pokory;
Wiesław Tlałka – znakomity lekarz, były ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego bocheńskiego szpitala. Przez 28 lat pod jego kierownictwem oddział przyjął na świat 50 tysięcy nowych mieszkańców Bochni i powiatu bocheńskiego.
Bezsprzecznie najdonioślejszym wydarzeniem minionego roku dla Bochni było uzyskanie przez kopalnię wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obradujący w stolicy Kambodży komitet ds. światowego dziedzictwa zadecydował, że solne podziemia w Bochni wraz z wielickim zamkiem żupnym uzupełnią wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce. Od 23 czerwca od godziny 10.50 wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują pod nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”.
Drugim niezwykle ważnym dla bocheńskiej żupy wydarzeniem było przekształcenie jej z przedsiębiorstwa państwowego „w likwidacji” w spółkę prawa handlowego. Mam przekonanie, że te dwa fakty trwale zmieniły ministerialne plany dotyczące włączenia Kopalni Soli Bochnia w wielicką grupę kapitałową, przeciw czemu bocheński samorząd protestuje od ponad dwóch lat – jak dotąd skutecznie.
Dla budżetu miasta 2013 rok był czasem kontynuacji poważnych działań rozpoczętych w latach poprzednich. Zakończyliśmy rewitalizację Parku Rodzinnego Uzbornia, wykonaliśmy pełną dokumentację dla wielopoziomowego parkingu z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego, zrealizowaliśmy centrum monitoringu, w związku z czym w najbliższych dniach Straż Miejska przeniesie się do nowej siedziby, a sieć monitoringu wkrótce zostanie znacznie rozbudowana.
Wyposażanie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w media techniczne i układ drogowy przebiegało zgodnie z przyjętym harmonogramem, podobnie jak renowacja zabytkowego budynku Muzeum im. Stanisława Fischera.
Wprowadziliśmy w życie Bocheńską Kartę Rodzinną. Korzysta z niej już kilkadziesiąt rodzin, składających się z ponad stu osób.
Tytuł Honorowego Ambasadora Królewsko – Górniczego Miasta Bochni kapituła przyznała Markowi Piekarczykowi. To prestiżowe wyróżnienie Pan Marek odebrał podczas Dni Bochni, które powróciły na bocheński Rynek, co spotkało się z aprobatą mieszkańców.
Mili Państwo,
2014 będzie dla samorządu rokiem, w którym zrealizujemy dofinansowany 25-milionową dotacją projekt „Wyposażenie w infrastrukturę techniczną Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej”. Zakończenie robót, zgodnie z przyjętym harmonogramem i podpisaną umową, nastąpi końcem września. Wówczas strefa będzie miejscem w pełni gotowym do natychmiastowego i komfortowego lokowania inwestycji. Pierwsza firma, która zakupiła w naszej strefie działkę, czyli Werner-Kenkel, planuje uruchomienie produkcji już wiosną tego roku i zatrudnienie docelowo 100 osób!
W tym roku w sposób kompleksowy rozwiążemy problemy komunikacyjne i parkingowe w obrębie dworca kolejowego, poprzez realizację projektu pod nazwą „Integracja transportu kolejowego z transportem zbiorowym lub prywatnym w mieście Bochnia”. Projekt ten obejmuje budowę parkingów: wielopoziomowego dla tych, którzy samochodem dojeżdżają na dworzec, by dalej pociągiem kontynuować podróż, parkingu dla rowerów i motocykli oraz zatoki dla busów i kierowców odwożących bliskich na pociąg. W ramach tego zadania przebudowie ulegnie część skrzyżowania ulic Księcia Józefa Poniatowskiego i Kolejowej.
W 2014 roku swój finisz będzie miała renowacja budynku Muzeum, który prócz widocznej już teraz odnowionej elewacji i nowego dachu, zyska dodatkowe przestrzenie ekspozycyjne i użytkowe dzięki adaptacji poddasza budynku.
W tym roku wybudujemy także plac targowy przy ul. Partyzantów. Projekt pod nazwą „Budowa targowiska stałego „MÓJ RYNEK” z infrastrukturą techniczną i komunikacyjną” został dofinansowany milionową dotacją.
Z dużą satysfakcją podkreślam, że z ponad 24 milionów złotych przeznaczonych w budżecie miasta na inwestycje, niemal 19 milionów pochodzi ze źródeł zewnętrznych.
W 2014 roku Polskie Koleje Państwowe będą kontynuowały prace na terenie naszego miasta. Czekają nas znaczne utrudnienia w ruchu drogowym, ale efektem tych działań będzie poprawa układu komunikacyjnego Bochni. Wszystkie przejazdy kolejowe zyskają znacznie lepsze parametry, tym samym zwiększy się ich przepustowość.
Przed nami rok wyborów do parlamentu europejskiego i wyborów samorządowych. Mówiłem to już wielokrotnie, lecz powtórzę raz jeszcze, bez mądrej i skutecznej reprezentacji w sejmiku województwa małopolskiego, zdani jedynie na własne działania, nie zapewnimy naszemu regionowi tak dynamicznego rozwoju, jak chcielibyśmy i jakiego oczekują od nas mieszkańcy. Dlatego warto osiągnąć porozumienie na poziomie samorządów gminnych i samorządu powiatowego, lokalnych i regionalnych struktur partyjnych i wreszcie na poziomie lokalnych ugrupowań społecznych, by zaproponować mieszkańcom naszego powiatu kandydatów, przez których będą chcieli być reprezentowani, na których zechcą zgodnie i licznie zagłosować.
Dla bocheńskiego samorządu będzie to ważny rok. Dla wielu z zebranych tu gości będzie także czasem realizacji kluczowych projektów. Proszę więc przyjąć życzenia powodzenia w ich przeprowadzeniu, wszak Państwa sukcesy przekładają się wprost na dobrobyt całej bocheńskiej społeczności.
Niech świadomość wspólnego dobra wzmacnia nas w dążeniu do wytyczonych celów.
Wszelkiego dobra!