Choć powszechnie wiadomo, że 21 marca, czyli początek astronomicznej wiosny, kojarzony jest przez uczniów głównie z wagarami, tym razem uczniowie II LO postanowili zmienić nieco prastarą tradycję. Oprócz normalnych lekcji, mogli uczestniczyć w zabawie.
Pierwszy Dzień Wiosny przywitał nas pięknym ciepłym słońcem i wprost zachęcał, aby spędzić go nieco inaczej niż zazwyczaj spędzamy dni nauki w szkole. Choć powszechnie wiadomo, że 21 marca, czyli początek astronomicznej wiosny, kojarzony jest przez uczniów głównie z wagarami, tym razem postanowiliśmy zmienić nieco prastarą tradycję. Oprócz normalnych lekcji uczniowie mogli uczestniczyć w zabawie.
Postanowiliśmy przyspieszyć odejście zimy i sprowadzić do II LO wiosnę. Niegdyś taki obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, ludzie żegnali zimę. Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami, a po zakończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny.
My ten rytuał na nowo przywołaliśmy. Barwny korowód z pięknie wystrojoną Marzanną ruszył wokół szkolnego boiska przy wtórze wesołej muzyki i szalonych śpiewach. Biedna Marzanna w końcu spłonęła na szkolnym stosie i tym samym pożegnaliśmy odchodzącą szarą zimę.
Aby wiosna zagościła u nas na dobre postanowiliśmy przywitać ją w niekonwencjonalny sposób. Na ten dzień zaplanowaliśmy Festiwal Kolorów, czyli hinduskie święto Holi w ramach poznawania innych, równie ciekawych kultur.
W dniu święta Holi, hindusi obrzucają się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. To święto wybaczenia i nowego początku. W tym dniu nie liczą się kasty, religie, kultury ani języki. Wszyscy, bez względu na wiarę i pochodzenie są mile widziani.
Na naszym szkolnym boisku pojawiła się grupa taneczna ubrana w barwne, orientalne stroje i zatańczyła w takt muzyki hinduski taniec radości i wiosny. Zwieńczeniem egzotycznego tańca była eksplozja kolorów, którymi tańczący nawzajem się obsypywali. Szklone boisko na moment zamieniło się w hinduską, radosną, barwną ulicę i mieniło się wszystkimi kolorami tęczy.Na wielu twarzach gościł uśmiech i widać było ogromną radość. Pomysłodawcą imprezy była Beata Czajer. Uczniowie klas IB i IIB zaangażowali się razem z wychowacami Beatą Czajer i Karoliną Noskowiak oraz matką uczennicy Magdaleną Rakoczy, która wypożyczyła hinduskie stroje, w przygotowanie niekonwencjonalnej zabawy.
Mamy nadzieję, że od dzisiaj wszystkie dni mieszkańców Bochni będą szczęśliwe i pełne radości, a tak wesoło i barwnie przywitana wiosna w dniu jej święta zagości u nas na dobre!
Magda Śliwa & Wojtek Śliwa