Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Maciej Negrey (Akademia Muzyczna w Krakowie), proponuje refleksję na tym „Czy słoń nadepnął Polakom na ucho? O trudnym życiu tradycji muzycznych w Polsce”.
Czy słoń naprawdę nadepnął Polakom na ucho? Dlaczego wstydzimy się śpiewać, a jeśli już śpiewamy, to dlaczego tak fałszywie? I dlaczego tylko „Sto lat!”, „Góralu, czy ci nie żal” i te „Sokoły”? Dlaczego nie uczymy się śpiewać? Dlaczego nie cenimy muzyki? Naszej kultury muzycznej? Kultury w ogóle… A może jej nie znamy? Może czujemy się gorsi… i to wszystko dlatego właśnie? Nie odpowiemy na te pytania za jednym razem, ale spróbujemy zastanowić się, dlaczego Polacy uważani są za jeden z najbardziej niemuzykalnych narodów na świecie. I – czy słusznie? – pisze prelegent w zaproszeniu na spotkanie.
Maciej Negrey – kompozytor, muzykolog, od 35 lat wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej. Jeden z autorów i redaktorów Encyklopedii Muzycznej PWM. Jest uważany za znawcę muzyki symfonicznej oraz muzyki polskiej XIX wieku. Z tego zakresu opublikował szereg prac naukowych. Znane są również jego liczne komentarze koncertowe drukowane w programach polskich festiwali muzycznych, zwłaszcza Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, oraz wykłady poprzedzające koncerty festiwalowe. Współpracuje stale z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, z którą realizuje program „Jeszcze Polska Muzyka”, przywracający do życia koncertowego zapomniane dzieła polskich kompozytorów, jak Lessel, Dobrzyński, Nowakowski, Sowiński, Mirecki, czy Żeleński i Noskowski. Podjął również współpracę z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako wykładowca i autor prezentacji dotyczących muzyki polskiej i powszechnej.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 kwietnia o godzinie 17.30.