Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni ma okazję szlifować swoje umiejętności za granicą. Niedawno w Niemczech swoje praktyki odbywała grupa uczniów. Kolejna wyjedzie po wakacjach. Wszystko dzięki pieniądzom unijnym.
Zespół Szkół Nr 2 w Bochni realizuje projekt „Praktyki w krajach Unii Europejskiej inwestycją w przyszły sukces zawodowy” finansowany w całości ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci.
Najważniejszym celem projektu jest wspieranie uczniów, kształcących się zawodowo, w zdobywaniu nowych umiejętności i kwalifikacji i doskonaleniu wcześniej nabytych w celu zwiększenia szans na zatrudnienie i uczestnictwo w europejskim rynku pracy.
Przygotowania uczestników do udziału w projekcie odbywają się w szkole, w ramach dodatkowych zajęć z języka niemieckiego i przygotowania kulturowego.
Projekt zakłada realizację 3-tygodniowych praktyk dla dwóch 10-osobowych grup uczniów, klas III technikum budowlanego i przewidziany jest na dwa lata.
Pierwsza grupa uczniów odbyła w dniach od 23 marca do 12 kwietnia. Praktyki zawodowe w Niemczech, w landzie Saksonii, w miejscowości Gut Wehlitz Schkeuditz w pobliżu Lipska. Opiekę nad uczestnikami praktyk sprawowała nauczycielka języka niemieckiego mgr Małgorzata Junga.
Uczniowie w ramach programu mieli zagwarantowane noclegi, wyżywienie, transport oraz program kulturowo – językowy. Miejsce pracy – plac budowy – znajdował się w Gut Wehlitz w pobliżu Lipska. Tutaj też uczniowie byli zakwaterowani.
Podczas praktyk zdobywali doświadczenie i nowe umiejętności zawodowe w zakresie wykonywania i organizacji robót budowlanych. Wykonywali prace związane z robotami murarskimi (murowali ściany z kamienia i cegły), ziemnymi, betoniarskim i zbrojarskimi.
W każdym tygodniu praktyk odbywały się również zajęcia językowo-kulturowe. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach – m.in. przez dwa dni zwiedzali Berlin, często odwiedzali Lipsk, a także Drezno.
Praktyka zagraniczna jest dla uczniów szansą na lepszy start w życie zawodowe po ukończeniu szkoły, a program Leonardo da Vinci to jeden z najciekawszych programów, pozwalający na poszerzenie zdobytej wiedzy zawodowej i umiejętności językowych o aspekt praktyczny i to w wymiarze europejskim.
Na zakończenie praktyki wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty od partnera z Niemiec, a z kolei szkoła sprawozdanie z pobytu i bardzo ciekawy collage zdjęć, wykonanych podczas praktyk. W najbliższym czasie uczestnicy stażu otrzymają dokument Europass – Mobilność – świadectwo międzynarodowe – informujące o zdobytych umiejętnościach i kwalifikacjach.
We wrześniu odbędzie się wyjazd kolejnej grupy.