Za kilka tygodni w Bochni odbędzie się Galeria Bezdomna. Tym razem oryginalna inicjatywa wystawiennicza zagości w opuszczonym od kilku lat budynku byłego pogotowia ratunkowego. Zabytkowe pomieszczenia z pewnością pozwolą przysłużą się klimatowi ekspozycji.
Galeria Bezdomna w 2013 roku okazała się wielkim sukcesem. Swoje zdjęcia zaprezentowało blisko 40 twórców z Bochni i okolic, których prace podziwiało ponad 600 odwiedzających. Pozytywny odzew sprawił, że w tym roku ta niezależna wystawa doczekała się kolejnej odsłony, a swoje tymczasowe miejsce znalazła w budynku starego pogotowia przy ulicy Konstytucji 3 Maja 21. To niezwykłe i ciekawe miejsce daje również większe możliwości – w jednym z pomieszczeń utworzona zostanie mała sala kinowa, na której będą wyświetlane wcześniej zgłoszone krótkie filmy oraz animacje (do ok 5 minut).
Czekamy więc z niecierpliwością na wszelkie krótkie formy, ciekawe teledyski, filmy timelapse, dokumenty etc. – mówi Grzegorz Stodolny, twórca Galerii. Zgłoszeń filmów należy dokonać do 9 czerwca 2014 roku pod adresem g.stodolny@gmail.com wpisując w temacie: „Galeria Bezdomna filmy”.
Jak wyglądała Galeria Bezdomna w Bochni w 2013 roku można zobaczyć tutaj.
O co chodzi?
Idea GALERII BEZDOMNEJ narodziła się w głowach dwóch znanych polskich fotografów: Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Bezdomna – bo nie ma stałego miejsca, pojawia się na chwilę i znika by ponownie otworzyć swoje podwoje w zupełnie innym miejscu. Pojawia się tam, gdzie tylko znajdzie się wolne miejsce gotowe na jakiś czas przygarnąć fotografię – wyjaśnia Grzegorz Stodolny.
Pomysł na zorganizowanie wystaw jest bardzo prosty. Najpierw szukamy wolnych miejsc (opuszczone fabryki, pomieszczenia przed remontem lub prze oddaniem do użytku i wszelkie inne pustostany). Potem ustalamy z ich właścicielami czy można by i na jak długo urządzić w nich ekspozycję. Ważne jest, że miejsca te mają być udostępnione za darmo, albowiem GALERIA BEZDOMNA funkcjonuje bez żadnych nakładów finansowych. Następnie pocztą pantoflową wysyłamy wici do potencjalnie zainteresowanych wystawieniem się osób, w miarę możliwości korzystamy też z pomocy mediów – dodaje.
Specyfiką GALERII BEZDOMNEJ jest brak wstępnych eliminacji. To, co zostanie na wystawie pokazane zależy tylko i wyłącznie od poziomu autocenzury wystawiających osób. Po pierwsze nie dobieramy wystawców: pokazać swoje prace może każdy, kto chce: i fotograficzne gwiazdy, i profesjonaliści, i początkujący fotografowie, studenci i amatorzy. Po drugie nie selekcjonujemy także prac – nie narzucamy tematyki, techniki, formatu i ilości pokazywanych przez autorów fotografii. Zdjęcia mogą być zarówno oprawione w pozłacane ramy jak i można pokazać „gołe” odbitki przyklejone do ściany.