Marzenia i starania o utworzenie w Bochni Państwowej Szkoły Muzyczna II stopnia w końcu stały się faktem. Minister kultury wydał w tej sprawie pierwszą od sześciu lat decyzję. Szkoła rusza od 1 września, dziś ogłoszono nabór.
O utworzeniu długo oczekiwanej placówki poinformowano podczas konferencji prasowej z udziałem posłanek Urszuli Augustyn, Elżbiety Achinger, dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia Krzysztofa Krawczyka, starosty Jacka Pająka i burmistrza Stefana Kolawińskiego.
Urszula Augustyn podkreśliła, że to jedyna tego typu decyzja ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Poprzednią wydał sześć lat temu. Argumentem na rzecz powołania placówki II stopnia w Bochni były powstałe w powiecie szkoły I stopnia (poza Bochnią funkcjonują one w Sobolowie, Trzcianie, Żegocinie i Mikluszowicach). Nie ma drugiego miejsca w Polsce, gdzie w gminach powstawałyby tak liczne szkoły muzyczne – mówiła posłanka.
Z kolei Elżbieta Achinger dodała, że szkoły I stopnia powstają również w okolicach Bochni, jak Koszyce czy Kłaj.
Obecnie w Bochni istnieją Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia. Kolejnym krokiem będzie teraz powołanie zespołu szkół muzycznych. Patron Jerzy Żurawlew będzie przyporządkowany tylko do szkoły I stopnia. Na razie placówka będzie działała w budynku przy Placu Okulickiego. Przymiarki do utworzenia jej w budynku po dawnym Medyku są nieaktualne, ponieważ ulokowano tam straż miejską. Jak jednak zapewnił burmistrz Stefan Kolawiński, obecnie trwają starania o znalezienie odpowiedniego lokum.
Decyzja ministra znacznie ułatwi młodzieży kontynuację edukacji muzycznej. W wielu przypadkach dojazd 13-letniego absolwenta do Krakowa jest praktycznie niemożliwy – mówił Krzysztof Krawczyk, który szefuje placówce od 7 lat. Kierowana przez niego szkoła liczy dziś ok. 265 uczniów, co roku wychodzi z niej ok. 55 absolwentów. Tylko 14 z nich kontynuowało naukę w placówce II stopnia. Po jej ukończeniu z dyplomem zawodowego muzyka absolwenci mogą kontynuować naukę np. na akademiach muzycznych czy konserwatoriach.
Ogłoszony nabór oprócz kierunków szkoły I stopnia będzie obejmował również nowe specjalizacje: organy i kontrabas. Z czasem być może powstanie również kierunek wokalny.