Już w najbliższą sobotę, 7 czerwca o godz. 20:30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu ILUSTROWANA HISTORIA KINA GROZY. Tym razem uczestnicy znajdą się W SIDŁACH OPĘTANIA.
Przy tym tytule spotkało się wiele niezaprzeczalnych zalet: świetna historia, znakomita obsada, społeczny niepokój, otoczenie legend… W zeszłym roku minęło 40 lat od premiery jednego z najsłynniejszych horrorów wszech czasów.
Po seansie tego filmu niektórzy widzowie od razu biegli do najbliższego kościoła. Co z tego, że już od premiery było wiadomo, że ten tytuł jest podejrzany. Legendy krążyły o nim jeszcze przed wejściem na ekran. O tym, że w taśmie, na której nakręcono film, mieszka szatan. Że główna aktorka jest wcielonym diabłem. Że wypadki na planie to sprawka nadprzyrodzonych sił. Że w trakcie seansu widzowie mdleją albo uciekają z kina. Sam proces kręcenia filmu też nie wyglądał najlepiej. Zdjęcia przedłużały się, budżet rósł. Podczas pracy nad filmem zmarło dziewięć osób. Scenograficzna makieta filmowego domu MacNeilów spłonęła. Po dwustu dniach kręcenia większość ekipy żyła w przekonaniu, że ukończyła właśnie film przeklęty.
Reżyser wycinał z gotowego materiału przerażające sceny, bo wydawało mu się, że „to za wiele” i film jest zbyt straszny. Gwiazda filmu jeszcze pół roku po premierze chodziła w obstawie ochroniarzy ze strachu przed atakami religijnych fanatyków. Jeden z fałszywych proroków z zarządu wytwórni rekomendował wstrzymanie dystrybucji, a niejedno kino zakazywało seansów filmu. Żadna z tych rzeczy nie przeszkodziła jednak ludziom masowo ruszać do kin. W Wielkiej Brytanii, gdy w kilku miastach wycofano tytuł z repertuaru, pewna firma transportowa organizowała zbiorowe wycieczki do najbliższego miejsca, w którym można było obejrzeć produkcję. Frekwencja dopisywała, bo i rzeczywistość zgotowała filmowi reklamę, jakiej nie wymyśliłyby najtęższe umysły. (Urszula Lipińska, Stopklatka.pl)
ILUSTROWANA HISTORIA KINA GROZY – W SIDŁACH OPĘTANIA
Sobota, 7 czerwca, godz. 20:30, Amfiteatr w Parku Uzbornia
Wstęp na pokazy – wolny.
Film poprzedzi krótka prelekcja Jacka Dziduszko.
Organizatorzy: Miejski Dom Kultury w Bochni i DKF Maciste.