Kilkadziesiąt osób przemaszerowało z Rynku do Parku Uzbornia w ramach happeningu „Bochnia wolna od dymu tytoniowego”. Uczestnicy domagają się szanowania praw osób niepalących przez palaczy, Ci ostatni często zatruwają życie swoim nałogiem nie tylko sobie, ale również najbliższemu otoczeniu. Nie pomagają również mandaty: straż miejska może ukarać palącego w miejscu publicznym grzywną w wysokości nawet 500 zł.
Tylko w tym roku straż miejska w Bochni pouczyła 35 osób palących papierosy w miejscach publicznych (głównie byli to kierowcy na Placu Pułaskiego, ich wykroczenia zostały zarejestrowane przez kamerę monitoringu miejskiego). W pięciu przypadkach funkcjonariusze wypisali mandaty w wysokości od 50 do 100 zł. Kary nałożono na Placu Pułaskiego oraz obok Szkoły Podstawowej nr 5.
Wiele środowisk angażuje się w promocję zdrowego stylu życia. Z okazji obchodów „Światowego Dnia bez Tytoniu” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni zorganizował happening pod hasłem „Bochnia wolna od dymu tytoniowego”.
Celem tego wydarzenia było zwrócenie uwagi mieszkańców miasta na szkodliwe działanie palenia papierosów, promowanie zdrowego stylu życia bez dymu tytoniowego, a także poparcie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących wdrażania polityki cenowej na wyroby tytoniowe w celu zmniejszenia ich konsumpcji, ponieważ palenie tytoniu od kilku dziesięcioleci stało się główną przyczyną przedwczesnych zgonów ludzi na świecie – mówią organizatorzy.
W happeningu uczestniczyły dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół podstawowych powiatu bocheńskiego wraz z wychowawcami i rodzicami. Rangę obchodów swoją obecnością podkreślił również starosta Jacek Pająk i burmistrz Stefan Kolawiński. Uczestnicy przeszli z Rynku do parku na Uzborni gdzie odbył się przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni pod kierunkiem Zofii Pośleńskiej i Doroty Dobranowskiej „Sąd nad papierosem”.
Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia z trzech konkursów zorganizowanych przez PIS na plakat o tematyce antynikotynowej: „Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie proszę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Pozostali uczestnicy wydarzenia otrzymali jabłka z ekologicznego gospodarstwa.
Nagrody ufundowane zostały przez: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Polski Czerwony Krzyż oraz Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną w Bochni.