Melomanów z pewnością zainteresuje kolejny koncert z cyklu „Muzyka na Via Regia”. W chełmskiej Galerii wystąpi Marek Romanowski, który zagra na kontrabasie przy akompaniamencie fortepianowym Katarzyny Makowskiej.
Koncert odbędzie się w Galerii Chełm w Chełmie w piątek 13 czerwca. Początek o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.
Marek Romanowski studiuje w Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie adiunkta dr. Jana Kotuli, pod którego kierunkiem uczy się gry na kontrabasie począwszy od czwartej klasy szkoły podstawowej.
Jest zwycięzcą IX Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (listopad 2012), III Ogólnopolskiego Akademickiego Konkursu Kontrabasowego w Łódzi (maj 2012), Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (marzec 2012). Zajął również II Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym BASS2012 Copenhagen w Kopenhadze, Dania (sierpień 2012), III Miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Sergiusza Kusewickiego w Sankt-Petersburgu, Rosja (grudzień 2013), III Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Edouarda Nanny’ego w Capbreton, Francja (sierpień 2011) oraz IV Miejsce oraz dwie nagrody specjalne, w tym nagrodę za najlepszą interpretację utworu obowiązkowego na VII Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Johanna Matthiasa Spegera w Andernach, Niemcy (wrzesień 2012). Jest także finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012).
Do jego pozostałych osiągnięć należą :
– I miejsce na Regionalnych Przesłuchaniach Kontrabasistów w Bytomiu, 2002 r.
– II miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach Kontrabasistów w Mielcu, kwiecień 2008
– II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Kontrabasów Szkół Muzycznych II stopnia w Łodzi, kwiecień 2008
– IV miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie dla Kontrabasistów im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach, czerwiec 2008 r.
– II miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach Kontrabasistów w Mielcu, kwiecień 2010
-II miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Osobowości Muzycznych, Wrocław, maj 2013
-Wyróżnienie na XIX Międzynarodowym Konkursie Leosa Janacka, Brno, wrzesień 2013
-Nagroda Specjalna ufundowana przez prof. Irenę Olkiewicz na I Międzynadorowym Konkursie Kontrabasowym „GoldenBass” na Ukrainie, Lwów, listopad 2013
-I Miejsce na Międzyuczelnianym Konkursie Duetów z Fortepianem (wraz z pianistką Natalią Tomecką) , Wrocław, marzec 2014
-III Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w kategorii Duet z Fortepianem (wraz z pianistką Natalią Tomecką), Łomianki/Izabelin, marzec 2014.
Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach oraz kursach muzycznych m.in. w Łańcucie, Głuchołazach, Wrocławiu, Bałoszycach, Brnie (Czechy) i Sion (Szwajcaria), prowadzonych m.in. przez Božo Paradžika, Bogusława Furtoka, Miloslava Jelinka, Michaela Wolfa, Barry’ego Greena, Esrę Gul, Gunarsa Upatnieksa, Hansa Roloefsena, Klausa Trumpfa, Krzysztofa Firlusa oraz Thierry’ego Barbe. Pobierał również lekcje u Dominika Połońskiego oraz Jadwigi Kaliszewskiej. Brał udział w takich imprezach jak Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Student Art Festival, Festiwal Muzyki Kameralnej „Kontrasty” czy Letnie Koncerty na Grochowskiej (organizowane przez orkiestrę Sinfonia Varsovia). Koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w takich salach, jak Wiener Musikverein czy Barbican Hall. Jako solista wystąpił po raz pierwszy mając 13 lat. Następnie występował między innymi z Filharmonią Śląską, Orkiestrą Kameralną „Archetti”, Oper-Studio Orchestra of Lviv Music Conservstory czy Orkiestrą „Silesian Ensemble”. Występował również na koncertach kursowych w Łańcucie, Bałoszycach i Głuchołazach. Był prawykonawcą drugiego koncertu na kontrabas i orkiestrę Kamila Pawłowskiego. Współpracował również z takimi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Kameralna Orkiestra Aukso, Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna „Silesian Art. Collective”, jak i również z uznanymi artystami: Krzysztofem Pendereckim, Jonnym Greenwood’em, Tadeuszem Strugałą, Gabrielem Chmurą czy Jackiem Kaspszykiem. Współpracował również z zespołem KAT&Roman Kostrzewski oraz zespołem „Sami”.
Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał również Nagrodę Specjalną Prezydenta miasta Katowice za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2008 roku oraz Nagrodę Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne w roku 2012 oraz 2013. Był również stypendystą Ministra Szkolnictwa Wyższego oraz czterokrotnie otrzymał stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W roku 2013 został laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Gra na instrumencie lutniczym wykonanym w 2011 roku przez Mariana Pawlika w Krakowie. Jego repertuar obejmuje zarówno utwory napisane oryginalnie na kontrabas jak i transkrypcje, przede wszystkim utworów wiolonczelowych.
Katarzyna Makowska
Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu
prof.Moniki Sikorskiej-Wojtachy i w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Urszuli Bożek-Musialskiej.
Jest laureatką konkursów uczelnianych, ogólnopolskich i konkursu M.Magina w Paryżu. Studia muzyczne uzupełniała na kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem m.in. W.Mierżanowa, R.Baksta, J.Lateinera oraz na kursach muzyki kameralnej prowadzonych przez Y.Bronfmana, E.Ax’a, I.Sterna, Yo-Yo Ma, P.Frank, J.Laredo.
Odbyła dwuletnie studia podyplomowe w Scuola Superiore di Musica da Camera del Trio
di Trieste w Trieście (1993-95) oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst
w Wiedniu (1995-96).
Jako członek zespołu „Lutosławski-Trio“ brała udział w festiwalach:
Kielecka Wiosna Muzyczna, Cieszyńska Wiosna Muzyczna, Muzyki Współczesnej w Szczecinie, Ars Cameralis Silesiae Superioris w Katowicach. Z zespołem tym dokonała nagrań dla Telewizji Polskiej, Telewizji Izraelskiej, rozgłośni ORF, koncertowała w kraju i za granicą.
Od 1990 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Katowicach, w katedrze wokalistyki i w katedrze instrumentów smyczkowych towarzysząc studentom i absolwentom na licznych konkursach krajowych i zagranicznych, na których była niejednokrotnie nagradzana jako pianista-akompaniator.
W roku 2003 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w specjalności kameralistyka fortepianowa.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i poza jego granicami, uczestniczy w mistrzowskich kursach wokalnych i instrumentalnych jako akompaniator (Krynica-Zdrój, Radziejowice, Duszniki-Zdrój, Łańcut, Żagań).