Od 1 lipca obowiązują nowe regulacje prawne w sprawie wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Prawo zostało zaostrzone, wiele osób straciło uprawnienia do korzystania z przywilejów. Przewidziano też surowe kary pieniężne dla osób nadużywających karty dla niepełnosprawnych. Obecnie w powiecie bocheńskim karty ma 3700 osób.
Od lat na ulicach można było samochody z niebieską kartą i literą „P” za szybą. Czasami pojazd stał miejscu, w którym obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Wielokrotnie można było usłyszeć głosy, że system przyznawania kart parkingowych jest niesprawiedliwy. Dochodziło do nadużyć: z samochodów zaparkowanych na kopertach dla osób niepełnosprawnych często wysiadali ludzie w sile wieku, bez problemów z poruszaniem się i zajmowali miejsca bardziej potrzebującym, np. osobom z widoczną wadą narządów ruchu.
Ustawodawca postanowił zmienić prawo w tym zakresie. W wyniku nowelizacji ustawy wiele osób straci uprawnienia do korzystania z kart parkingowych. Do tej pory karty parkingowe wydawane były przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Zmiany mają na celu ograniczenie nadużyć wynikających z posiadania karty parkingowej, a tym samym statusu niepełnosprawnego. Uprawnionymi do karty parkingowej są teraz osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, powiadający znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a także placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych – wylicza Tomasz Sieczka, kierownik referatu osób niepełnosprawnych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
Uprawnienia do kart parkingowych straciły zatem osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Dokumenty wydane na podstawie dotychczasowego stanu prawnego tracą ważność w terminie w nim określonym, jednak nie później niż z dniem 30 listopada 2014 r., czyli wiąże się to z koniecznością wymiany dotychczas posiadanej karty.
W nowych przepisach maksymalny czas ważności dokumentu ustalono na 5 lat, a w przypadku placówki zajmującej się niepełnosprawnymi – 3 lata. Do tej pory karta była wydawana bezterminowo, o ile dana osoba miała bezterminowe orzeczenie o niepełnosprawności.
Ustawodawca przewidział sankcje karne za niewłaściwe posługiwanie się kartą parkingową. Korzystanie z karty przez osobę nieuprawnioną lub dla realizacji własnych celów zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie, ustawodawca przewidział karę grzywny do 2 tys. zł. Pakowanie pojazdu nieuprawnionego lub nieoznakowanego na miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych skutkuje odholowaniem go na koszt właściciela oraz nałożeniem kary grzywny w wysokości do 3 tys. zł lub nagany – dodaje Tomasz Sieczka.
Wprowadzona zmiana ma na celu zmniejszenie ilości wydanych dotąd kart. W skali kraju było to dotąd 650 tysięcy, po zmianie ilość kart ma spaść do 200-250 tysięcy.