W listopadzie w Bochni ma się odbyć referendum w sprawie budowy parkingu podziemnego na Placu Okulickiego. Aby to było możliwe, trzeba zebrać 2,5 tys. podpisów. Bocheński Związek Pracodawców przedstawił właśnie wizualizację oraz szczegóły dotyczące udzielania poparcia.
Podczas planowanego referendum gminnego mieszkańcom Bochni zostanie postawione pytanie: „Czy jest Pani/Pan za budową parkingu podziemnego na Placu Generała Leopolda Okulickiego”.
Referendum jest planowane w listopadzie, w dniu wyborów samorządowych. Obecnie zbieramy podpisy mieszkańców uprawnionych do wyboru Rady Miasta, popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum w przedmiocie budowy parkingu podziemnego. Aby referendum mogło się odbyć musimy zebrać ok. 2500 podpisów mieszkańców popierających budowę parkingu podziemnego na Placu Gen. L. Okulickiego, podpisy zbieramy w Biurze informacji Turystycznej – Szyb Sutoris przy ul. Solnej, w Aptece przy ul. Rynek 9, podpisy zbierają również wolontariusze – mówi Edward Sitko, prezes Bocheńskiego Związku Pracodawców.
Zgodnie z założeniem, parking zostanie wybudowany w ramach Partnerstwa Prywatno-Publicznego, ze środków prywatnych. Wobec różnych opinii na temat nośności gruntu na wspomnianym placu, przygotowania do budowy parkingu rozpoczęliśmy od wykonania badań geologicznych nośności gruntu. Na zlecenie Bocheńskiego Związku Pracodawców w kwietniu 2012 r. Firma „SEGI-AT '” Sp. z o.o. z Warszawy wykonała badania geotechniczne gruntu na Placu im. Gen. Leopolda Okulickiego. Przeprowadzone badania wykazały, że nie ma przeszkód natury geologicznej, które byłyby przeszkodą w budowie parkingu, a wprost przeciwnie – planowana budowla wzmocni teren w okolicach parkingu – zapewnia Edward Sitko.
W najbliższym czasie Bocheński Związek Pracodawców planuje przeprowadzić szczegółowe badania natężenia ruchu kołowego w centrum. Dadzą one odpowiedź, w którym miejscu będzie usytuowany wjazd i wyjazd z parkingu. Ze wstępnych opinii specjalistów d.s. komunikacji wynika, że w sposób zasadniczy zmaleje ruch kołowy w centrum miasta, jako że znikną samochody, których właściciele szukając miejsca do zaparkowania jeżdżą wokół Rynku oraz w okolicach planowanego parkingu, zwiększając sztucznie natężenie ruchu. Badania wykazały również, że nie ma zagrożenia wodnego dla Kopalni Soli, jak również dla Bazyliki Mniejszej, co daje odpór opiniom przeciwników budowy parkingu – kontynuuje prezes Związku.
Parking pod Placem Generała Leopolda Okulickiego ma mieć dwie kondygnacje, na których przewidziano około 400- 450 miejsc parkingowych (dokładna ilość zostanie obliczona na etapie projektowania).
Równocześnie z rozpoczęciem budowy parkingu należy rozpocząć budowę tzw. ul. Śródmiejskiej, łączącej ul. Fischera z ul. Gipsową (wzdłuż Babicy). Po wybudowaniu parkingu będzie możliwość zamknięcia ruchu kołowego na ulicy łączącej szyb Sutoris (ul. Solna) z Bazyliką Mniejszą (Pl. Św. Kingi) oraz na łączniku prowadzącym do Muzeum. Pomnik Generała Leopolda Okulickiego pozostanie na Placu, proponujemy aby przesunąć go w kierunku na zachód w pobliże Szybu Sutoris – dodaje Edward Sitko.
Przypomnijmy, zwolennikiem referendum w jesiennym terminie nie jest burmistrz Stefan Kolawiński. Jak już informowaliśmy, w rozmowie z mojaBochnia.pl jego zdaniem taniej byłoby zorganizować głosowanie w sprawie parkingu w innym terminie.