Warsztat edukacyjny, który odbędzie się pod koniec lipca br. w bocheńskiej bibliotece, skierowany jest do miejscowych muzyków, artystów, a także przedstawicieli lokalnego samorządu, instytucji kultury oraz stowarzyszeń. Uczestnicy poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej.
Warsztat „Praktyczne aspekty wykorzystania prawa autorskiego w działalności branży artystycznej” rozpocznie się od prezentacji Izabeli Foryś z Fundacji Legalna Kultura. Opowie ona o idei Legalnej Kultury, omówi czym są legalne źródła kultury, a także zaprezentuje Bazę Legalnych Źródeł oraz materiały dostępne na stronie internetowej.
Następnie głos zabierze radca prawny Albert Stawiszyński. – Podczas warsztatów przybliżymy i wyjaśnimy uczestnikom wiele nie do końca powszechnie zrozumiałych pojęć, takich jak dozwolony użytek osobisty, prawo cytatu czy domena publiczna – mówi Albert Stawiszyński. Poza tym, będziemy chcieli omówić z artystami i animatorami kultury, w jaki sposób powinni przestrzegać przepisów prawa autorskiego w swojej codziennej pracy. Między innymi zwrócimy uwagę na prawo cytatu w komponowanych utworach muzycznych – dodaje.
Spotkanie odbędzie się 31 lipca o godz. 17.00 w bocheńskiej bibliotece (ul. Mickiewicza 5) – i jak informuje Dorota Halberda – współorganizatorka Bocheńskiej Sceny letniej – będzie miało ono charakter otwarty.
Mogą w nim wziąć udział lokalni muzycy i artyści – zarówno ci doświadczeni, jak i rozpoczynający swoją przygodę – a także przedstawiciele lokalnego samorządu, instytucji kultury oraz stowarzyszeń. Uczestnicy w trakcie spotkania będą mogli poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej.
Warsztaty edukacyjne, obok budowania obszernej Bazy Legalnych Źródeł oraz uwrażliwiania społeczeństwa na kwestie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej, są jednym
z podstawowych obszarów aktywności Fundacji Legalna Kultura. Więcej informacji na temat jej działalności oraz Bazę Legalnych Źródeł, można znaleźć na stronie internetowej www.legalnakultura.pl oraz na portalu Facebook (www.facebook.com/legalnakultura).
Fundacja Legalna Kultura realizuje kampanię społeczną promującą korzystanie z legalnych źródeł kultury. Mającą na celu budowanie świadomości odbiorców kultury w dobie cyfrowej rzeczywistości, edukacje w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej. Legalna Kultura zajmuje się tworzeniem i udostępnianiem Bazy Legalnych Źródeł kultury.
Partnerami strategicznymi kampanii Legalna Kultura są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.