17 sierpnia ks. bp Jan Piotrowski w kościele rektoralnym w Gorzkowie poświęcił tablicę upamiętniającą ks. profesora dra hab. Jana Łacha. Okazją do niej była zbliżająca się rocznica śmierci wybitnego biblisty. Gorzków to jego rodzinna miejscowość.
Ks. Jan Łach urodził się w 1927 roku i mieszkał w Gorzkowie do czasu wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i tu spędził ostatnie lata swojego życia.
Uroczystość ta została zorganizowana pod przewodnictwem ks. rektora Wiesława Rachwała. Tablicę upamiętniającą ufundowała rodzina ks. profesora i mieszkańcy Gorzkowa. Był to wyraz wdzięczności wobec naszego rodaka za jego troskę o kaplicę, obecnie kościół rektoralny, wybudowaną staraniem stryja ks. Jana, wybitnego biblisty ks. profesora dra hab. Stanisława Łacha. Mieszkańcy Gorzkowa wielkim szacunkiem darzą obu kapłanów. Bardzo liczny udział w niedzielnej uroczystości był tego wyrazem – wyjaśnia ks. Wiesław Rachwał.
W homilii bp Jan Piotrowski stwierdził, że wielkość ks. Jana wynikała z jego umiłowania Pisma Świętego. Wspomniał, że był on człowiekiem wielkiej wiedzy, mądrości i pobożności, a równocześnie bardzo życzliwym dla każdego, pokornym i skromnym. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego reprezentowali ks. profesor dr hab. Roman Bartnicki i ks. profesor dr hab. Henryk Smotrycki. Ks. Bartnicki, następca ks. Jana na stanowisku rektora tej uczelni, w swoim przemówieniu przypomniał jego życiorys.
Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (w 1952 r.) wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 r. rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na KUL-u. W 1955 r. napisał pracę licencjacką z zakresu teologii biblijnej, a dwa lata później obronił pracę doktorską. W latach 1958–1959 był wykładowcą przedmiotów biblijnych w Seminarium Duchownym Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. W 1967 r. wyjechał na specjalistyczne studia do Rzymu. Rok później przystąpił do egzaminu przed Papieską Komisją Biblijną. Po powrocie do Polski objął stanowisko adiunkta przy Katedrze Teologii Biblijnej ATK w Warszawie, gdzie pracował w latach 1969–1972. W 1972 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, trzy lata później tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 r. – profesora zwyczajnego. W latach 1980–1983 oraz 1986–1990 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego ATK w Warszawie, a przez kolejne sześć lat – rektora tej uczelni. Był także w prezydium Federacji Uniwersytetów Katolickich Europy i brał udział w tłumaczeniu Pisma Świętego. Praca zespołu, do którego należał, ukazała się jako Biblia Tysiąclecia.
Postać ks. Jana wspominali też zaproszeni goście – ks. dr hab. Tadeusz Brzegowy, wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy, ks. Stanisław Stańczyk, który był kapelanem w Gorzkowie i towarzyszył ks. Janowi przez dwa ostatnie lata jego życia.