Azbest – przez wiele lat był uznawany za cud techniki: tani, łatwo dostępny, odporny na ścieranie, ogniotrwały. Dziś za cud uważa się, gdy właściciel domu obłożonego azbestem ma zdrowe płuca.
Z początkiem tego tygodnia ruszyła druga edycja akcji utylizacji odpadów azbestowych, prowadzonej od 2008 roku przez Starostwo Powiatowe w Bochni. Do uczestnictwa w programie zgłosiły się wszystkie gminy z terenu Powiatu. Zainteresowani uzyskaniem dofinansowania mieszkańcy powiatu, powinni zgłosić się do swoich urzędów gmin, które przeprowadzają procedurę kwalifikacyjną.
– W zeszłym roku z wykorzystaniem dofinansowania ze środków powiatowego funduszu ochrony środowiska usunięto 185,49 ton pokryć dachowych z około 13. 250 m. kw. dachów. Dlatego też zachęcam wszystkich mieszkańców do zgłaszania się do urzędów gmin i korzystania z programu – mówi starosta bocheński Jacek Pająk.
Utylizacja azbestu, który może wywoływać groźne choroby musi zostać przeprowadzona w sposób profesjonalny przy zastosowaniu odpowiednich środków ochronnych. Koszt usunięcia 1 tony płyty azbestocementowej wraz z transportem to ok. 330 zł. Rozporządzeniem Rady Ministrów, każdy właściciel posesji, na której znajdują się wyroby azbestowe jest zobowiązany usunąć je na własny koszt do końca roku 2032.
– Samorządy nie mają obowiązku usuwania pokryć azbestowych, natomiast z uwagi na duże społeczne oczekiwania w tym zakresie również w następnych latach będziemy kontynuować tą akcję – dodaje starosta.