Od piątku do niedzieli w Starostwie Powiatowym w Bochni odbywać się będzie sympozjum Polskiego Towarzystwa Entomologicznego skupiającego polskich miłośników motyli i ciem.
W Sympozjum weźmie udział około 60 lepidopterologów z całego kraju, w tym Poznania, Wrocławia, Rzeszowa, Warszawy, Torunia oraz oczywiście z Krakowa i Bochni, osoby prywatne, przyrodnicy amatorzy, zbieracze owadów, fotograficy także profesjonaliści, pracownicy jednostek ochrony przyrody, wykładowcy uniwersyteccy i naukowcy, w tym czołowi polscy eksperci od ochrony i systematyki motyli, w tym prof. dr hab. Jarosław Buszko, autor wielu książek o faunie motyli Polski oraz dziesiątek prac naukowych, dr Adam Warecki, doskonały fotografik, autor unikalnego albumu poświęconemu bionomii motyli Polski oraz Krzystof Jonko, autor i administrator największego w Polsce portalu internetowego poświęconego motylom „Motyle Europy”.
Gościem specjalnym Sympozjum z zagranicy będzie Dubi Benyamini, prezes Izraelskiego Towarzystwa Lepidopterologicznego i autor szeregu świetnych albumów poświęconych faunie motyli Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej. Zaprezentowanych zostanie 20 referatów naukowych oraz popularno-naukowych oraz kilkanaście posterów., których tematem przewodnim będzie „Ochrona czynna i ochrona bierna motyli”. Motyle są ważnym z punktu widzenia biologicznego i pięknym składnikiem przyrody naszego kraju. Od wielu lat ich populacje stają się coraz mniej liczne lub zanikają, a wiele gatunków zagrożonych jest całkowitym wyginięciem. Jednym z głównych celów spotkań lepidopterologów jest opracowywanie we współpracy z władzami lokalnymi metod ich ochrony jako elementu polityki zachowania bioróżnorodności Polski.
W tym roku Sympozjum będzie odbywało się w Bochni z racji funkcjonowania w tym mieście prywatnego, rozwijanego z wielką pasję przez rodzinę Kobiela Muzeum Motyli „Arthropoda”. Jest ono współorganizatorem Sympozjum, wraz z Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zaś partnerem jest Starostwo Powiatowe w Bochni.