Powoli zbliża się początek roku szkolnego, co przełoży się na wzmożony ruch na drodze. Zwiększy się liczba pieszych, także tych poruszających się poza terenem zabudowanym. Coraz szybciej zapadać będzie zmierzch. Wszystko to przyczyni się do zwiększenia liczby wypadków z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Takie wnioski można wysnuć przeglądając ubiegłoroczne statystyki. W 2013 roku odnotowano ponad 9,5 tys. wypadków z udziałem osób pieszych (26,5% ogółu). Zginęło 1.147 osób (34,2% ogółu), a 9.004 odniosły obrażenia ciała (20,4% ogółu). W większości poszkodowanymi byli piesi (1.140 zabitych i 8.802 ranne), którzy swoim zachowaniem często powodowali zagrożenie. W ubiegłym roku doprowadzili oni do blisko 9% zdarzeń z ofiarami. W latach poprzednich najwięcej tragicznych wypadków z udziałem pieszych zanotowano w miesiącach jesienno – zimowych (październik-grudzień). Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność. W 2013 roku najwięcej pieszych zginęło w listopadzie – 159 (13,9% ogółu), a w grudniu aż 1.149 odniosło obrażenia (13,1% ogółu).
Częstą przyczyną tego typu wypadków jest poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, a także niedostateczna widoczność pieszego. Obecnie obowiązująca ustawa Prawo o ruchu drogowym w celu ograniczenia ilości takich zdarzeń przewiduje obowiązek posiadania odblasków przez małoletnich do lat 15-stu, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Już niedługo taki obowiązek obejmie wszystkich pieszych, bez względu na wiek. Pod koniec sierpnia wejdzie w życie nowelizacja tej regulacji. Od tego momentu każdy pieszy, który po zmierzchu idzie drogą poza obszarem zabudowanym, będzie musiał mieć elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu. Nakaz, podobnie jak obecnie, nie będzie obowiązywał na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, ale także na chodnikach oraz w strefie zamieszkania.
Wprowadzone rozwiązanie z pewnością pozwoli ograniczyć liczbę wypadków, których przyczyną jest niedostateczna widoczność pieszego. Warto pamiętać nie tylko o obowiązkowych elementach ubioru, ale także o poruszaniu się prawidłową stroną jezdni i to jak najbliżej jej krawędzi. Dzięki temu można zauważyć nadjeżdżający pojazd i zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Również kierujący będzie miał czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.
Przypominamy, że przed pierwszym dzwonkiem dobrze będzie przybliżyć dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Warto edukować nawet najmłodszych w tym zakresie. Wyjaśniajmy im, jak działa sygnalizacja świetlna oraz uczmy prawidłowego zachowania, najlepiej na własnym przykładzie.