W niedzielę 7 września o godzinie 19.00 w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Stanisława Trzaski pt. Album. Zrealizowała go w 1978 roku Telewizyjna Wytwórnia Filmowa „Poltel”.
Wprowadzenie do poruszającego dokumentu, który opowiada o mordzie na Uzborni 18 grudnia 1939, wygłosi Jan Flasza. Przed projekcją, od godziny 18.00, chór Złota Jesień zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Zbrodnia na Uzborni była pierwszym przypadkiem na terenie okupowanej Polski, kiedy Niemcy zastosowali zasadę zbiorowej odpowiedzialności za wystąpienia ludności polskiej przeciwko administracji okupacyjnej. W czasie egzekucji Niemcy robili sobie pamiątkowe zdjęcia, niektóre wywoływane i kopiowane były w miejscowym zakładzie fotograficznym Janiny Gargulowej, a stąd – drogą konspiracyjną – dotarły przez członków Związku Walki Zbrojnej za granicę, gdzie w roku 1940 zostały opublikowane.
Już po zakończeniu wojny władze alianckie na Zachodzie skonfiskowały u jednego z Niemców album zatytułowany „Suhne für Bochnia 18 XII 1939” (fotografie w nim opatrzone były pieczęcią „Fotoableithung des Distriktes Krakau, Leiter: Reg. Oberinspektor Paul Brondner”). Album składający się z 24 zdjęć formatu pocztówkowego znajduje się w Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej. Ponoć miały powstać 4 jego egzemplarze, spośród których jeden miał otrzymać sam Führer, drugi Hermann Göring, zaś pozostałe wdowy po policjantach niemieckich zabitych podczas ataku na posterunek w Bochni. Nie wiadomo jednak, który z egzemplarzy albumu trafił do Instytutu Pamięci Narodowej.
Właśnie ten album stał się punktem wyjścia dla autora filmu, któremu nadał taki właśnie tytuł, i który zostanie wyświetlony w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia, w najbliższą niedzielę, 7 września o godzinie 19.00 – w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.