Aktywny wypoczynek – ale gdzie?

Cudze chwalicie, swego nie znacie – powiedzenie stare jak świat, ale czy dotyczy mieszkańców Bocheńszczyzny ? Sprawdziliśmy jakie są atrakcje w powiecie bocheńskim. Dowiedz się czy mamy co chwalić u siebie.

Mimo, że wakacje w pełni, nie każdy ma czas i pieniądze na długie wojaże czy dalekie podróże. Ale to nie problem, bo korzystając atrakcji, jakie oferuje Bocheńszczyzna można wypocząć i zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

– Ziemia Bocheńska to region bardzo zróżnicowany krajobrazowo, pełen malowniczych pejzaży, które sprawiają, że jest jednym z ciekawszych turystycznie zakątków naszego województwa. To też raj dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych, dobrze wyznaczone szlaki turystyczne zachęcają do odkrywania osobliwości przyrodniczo-historycznych Powiatu. Ziemia Bocheńska, bowiem to skarbnica możliwości, ale i kopalnia wrażeń – rekomenduje Jacek Pająk, Starosta Bocheński.

To prawda, w okolicach Bochni nie brakuje oznakowanych szlaków turystycznych. Najwięcej z nich znajduje się na południu w Gminie Żegocina, która leży w obrębie Beskidu Wyspowego. Z kolei na północy wiekowa Puszcza Niepołomicka jest mekką wszystkich rowerzystów, rolkarzy i biegaczy.

Wśród szlaków górskich (pieszych) najpopularniejsze są szlaki zielone – pierwszy o długości 23 km z Rajbrotu przez Rogozową, Dominiczną Górę, Szpilówkę, Machulec do Czchowa oraz drugi rozciągający się na długości 4 km z Żegociny do Łopuszy.
Najdłuższy i najbardziej malowniczy jest szlak niebieski o długości 54 km, którego trasa rozpoczyna się w Bochni przez Nowy Wiśnicz, rezerwat przyrody Kamień Grzyb, Kamienie Brodzińskiego, Rajbrot, Łopusze, górę Kamionną do Tymbarku.
Z kolei najtrudniejszy jest szlak czarny 10,5 kilometrowy, którego punktem wyjściowym jest Lipnica Murowana przez Dolinę Piekarskiego, Rogozową, Bacówkę Biały Jeleń do Rajbrotu.

Gdy już zawitasz do Żegociny, leżącej w kotlinie otoczonej trzema górami (Kamionna 801m, Łopusza 568m, Żarnówka 457m n.p.m.) nie zapomnij odwiedzić stary kamieniołom w kształcie amfiteatralnym, usytuowany w centrum wsi nad prawym brzegiem potoku Sanka. Zaś idąc ze szczytu Kamionnej niebieskim szlakiem w stronę Rozdziela można trafić do ścisłego rezerwatu przyrody „Kamionna”. Gdy znudzi ci się już spacerowanie to możesz przesiąść się na rower. W gminie Żegocina od kilku lat funkcjonują 3 oznaczone górskie trasy rowerowe: zielona – (łatwa): Żegocina – Łąkta Górna – Bełdno – Żegocina, licząca 11 km
niebieska – (średnia): Żegocina – Rozdziele – Laskowa – Żegocina, licząca 1,7 km, łącząca się z niebieską w gminie Laskowa i czerwona – (trudna): Żegocina – Kamionna – Rozdziele – Żegocina, licząca 12,4 km.

Ale to nie wszystkie atrakcje dla lubiących aktywny wypoczynek, do ich dyspozycji są odkryte pływalnie w Żegocinie i Łąkcie Górnej, kort tenisowy w Żegocinie, stadion sportowy KS „Beskid” Żegocina, którymi zarządza Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie.

Trzciana to kolejna gmina powiatu bocheńskiego atrakcyjna turystycznie: posiada trzy trasy rowerowe, które swój początek i koniec mają pod Szkołą Podstawową w Rdzawie, wytyczone są również szlaki piesze: – na górę Kamionna, – szlakiem cmentarzy I wojny światowej, – do Rdzawy, – z Trzciany na Kamionną i Pasierbiecką Górę, – po podworskim parku w Kamionnej.

Lipnica Murowana wraz z Nowym Wiśniczem utworzyły wspólnie Park Krajobrazowy, jego powierzchnia wynosi 14 311 ha. Wśród gelologicznych cudów natury można obejrzeć słynne Kamienie Brodzińskiego, Kamień Grzyb i Skałki Chronowskie.

Z kolei Łapanów nęci 3,5 ha lustrem wody. Zalew łapanowski obok kąpieliska posiada ogrodzony siatką brodzik dla najmłodszych. Funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego: kajaków, rowerków wodnych, łodzi. Wędkarze również nie będą się nudzić, bo w łapanowskim zalewie pływają karpie, szczupaki i amury. Zalew znajduje się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łapanowie, który oferuje także boiska sportowe, place zabaw, bazę gastronomiczną. Dla tych, którzy chcą spędzić nad wodą kilka dni przygotowane są pole namiotowe i campingowe z zapleczem sanitarnym oraz domki dwu i czteroosobowe.

Dla wędrowców, chcących pokonać trasę jaką spacerował Jan Paweł II, kiedy był wikariuszem w łapanowskiej wiosce, wyznaczono Szlak Papieski, w 2000 roku dla upamiętnienia 80 urodzin papieża Karola Wojtyły. Szlak prowadzi z Niegowici przez pola Kobylca, aż do Łapanowa, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościół.

Na drugim końcu Bocheńszczyzny znajduje się raj dla wszystkich fanów dobrej zabawy. W gminie Rzezawa usytuowano Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek. Na ponad 50 ha znajdują się: stadnina koni, letnie kąpielisko, stawy rybne, ścieżki rowerowe, pole do mini golfa, boiska sportowe oraz poligon paintballowy oraz ścianki wspinaczkowe. To wszystko na dwóch ogrodzonych częściach: Balaton i Poligon. Miejsca pod organizację ognisk i grilli oraz „Świat solnych skał” czyli edukacyjny park rozrywki dla dzieci, zachęcają do rodzinnego weekendowego odpoczynku. Na terenie obiektu znajduje się też letni ośrodek noclegowy dla 65 osób oraz całoroczne domki dla ponad 70 osób.

Na tych co kochają ciszę i spokój… oraz wędkowanie czeka gospodarstwo rybne NEPTUN w Nieprześni. A gdy nie dopisze słoneczna pogoda zawsze można wybrać się na krytą pływalnię, w powiecie są dwie w Bochni i Proszówkach i one nęcą licznymi promocjami i atrakcjami m.in.: zjeżdżalnie, bicze wodne oraz jakuzzi. Niezłe zaplecze sportowe znajdziemy również w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Budynek przy ul. Parkowej 3, oferuje sale sportowe, siłownie i saunę. Obok niego znajduje się największy stadion w Bochni i boisko ze sztuczną murawą. Obiekt graniczy z miejskim kompleksem leśnym, tzw. Laskiem Uzbornia, więc każdy znajdzie coś dla siebie.