Przeddzień święta św. Kingi oraz rocznicy jej kanonizacji odbędzie się koncert chóru Salt Singers w Bocheńskim muzeum. Jak to się stało, że to właśnie ona została patronką solnych górników?
Legenda głosi, że święta Kinga córka króla Węgier Beli IV i żona Bolesława Wstydliwego, wrzuciła zaręczynowy pierścień do szybu kopalni soli w Maramuresz na Węgrzech. W niewyjaśniony sposób wraz z pokładami soli przywędrował on do kopalni w Wieliczce. Górnicy drążyli szyb we wskazanym przez księżniczkę miejscu i znaleźli sól. W pierwszej bryle, którą wydobyli znajdował się pierścionek zaręczynowy. Od tej pory Kinga uważana jest za patronkę górników.
Wydarzenie muzyczne ma nie tylko upamiętnić jej postać. – Koncert Musica Antiqua In Vigiliae Sanctae Cunegundis odbędzie się z okazji święta patronki górników solnych oraz 10. rocznicy jej kanonizacji przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu – mówi Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego muzeum.
W Muzeum im. Stanisława Fischera 23 lipca o godzinie 17.30 wystąpi z tej okazji bocheński chór Salt Singers. W jego wykonaniu będzie można usłyszeć utwory Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Jana Sebastiana Bacha, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Bocheński chór powstał w 2004 roku. Skupia on osoby z Bochni i okolic w różnym wieku, które z pewnością łączy jedno – zamiłowanie do muzyki. W swoim repertuarze mają zarówno utwory religijne jak i świeckie. Chór Salt Singers– bo taką nosi nazwę – ma charakter otwarty, wszyscy chętni potrafiący śpiewać mogą do niego dołączyć. Dyrygentem jest Maciej Kozłowski, absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Krakowie, asystent chórmistrza Opery Krakowskiej. Bocheński chór ma na swoim koncie kilka sukcesów. W 2006 roku zdobył „Złota strunę” podczas VIII Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach. W 2008 roku podczas kolejnej edycji tego konkursu zdobył „Srebrną Strunę”. W tym roku zajął I miejsce w VIII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej, Kolęd i Pastorałek.