W Galerii Chełm odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu „Muzyka na Via Regia”. Zaprezentuje się wówczas w prawie godzinnym koncercie bardzo utalentowany klarnecista Tomasz Sowa, student krakowskiej Akademii Muzycznej i laureat wielu konkursów muzycznych. Akompaniować mu będzie na fortepianie Agnieszka Kopeć.
Koncert rozpocznie się 17 października, w piątek, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Program koncertu:
– Carl Maria von Weber – Concertino Es-dur op.26
– Claude Debussy – Premiere Rhapsodie
– Astor Piazzolla – Oblivion
– Camille Saint-Saens – Sonata
– Bela Kovacs – Shalom Aleichem, Rov Feidman!
Tomasz Sowa – koncertował dotychczas w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Grecji i RPA. Członek „Młodej Polskiej Filharmonii”. Występował podczas takich festiwali, jak: Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury, Międzynarodowy Festiwal im. Adama Didura, Festiwal „Wawel o zmierzchu”. Współpracuje z Radiową Filharmonią New Art, CordaCracovia. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, którą ukończył z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje naukę gry na klarnecie w krakowskiej Akademii Muzycznej u prof. Andrzeja Godka. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: IV Ogólnopolskiego Festiwalu Klarnetowego (Krosno 2008 – I miejsce), Ogólnopolskiego konkursu na instrumenty dęte „Miniatura” (Bydgoszcz 2009 – II miejsce), XXXII Ogólnopolskiego konkursu zespołów kameralnych (Wrocław 2009 – finał), VIII Festiwalu Klarnetowego (Piotrków Trybunalski 2009 – wyróżnienie), Podkarpackich spotkań uczniów szkół muzycznych II st. (Mielec 2010 – dwa pierwsze miejsca w kategoriach solo i zespół), Makroregionalnych przesłuchań klas dętych (Lublin 2010 – laureat), Ogólnopolskich przesłuchań klas dętych (Warszawa 2010 – finał), Ogólnopolskiego Festiwalu Klarnetowego (Krosno 2010 – III miejsce), Światowych Igrzysk Delfickich Artystów (Johannesburg 2011 – I miejsce, złoty medal i Nagroda Publiczności), konkursu Młody Muzyk Roku (TVP 1 2012 – półfinał), Ogólnopolskiego Festiwalu Klarnetowego (Krosno 2012 – I miejsce), międzynarodowego konkursu klarnetowego Czech Clarinet Art (2012 – półfinał). Najnowsze osiągniecia to: 5 koncertów kameralnych w lutym w Republice Południowej Afryki, I miejsce w kategorii solo i duetów (wraz z Agnieszką Kopeć z którą wystąpi w Chełmie) na Międzynarodowym Konkursie w Barlettcie (Włochy), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Treviso oraz III miejsce w Łomiankach na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Pro Bono Pl, Starosty powiatu sanockiego, Podkarpackiej Fundacji Kultury oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Agnieszka Kopeć – ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. Koncertowała w Polsce i na Słowacji. Obecnie studentka III roku fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego. Ważniejsze osiągnięcia to m.in.: II miejsce (I nie przyznano) na II Ogólnopolskim Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2009); I miejsce na XVI Festiwalu Młodych Instrumentalistów w Krakowie (2009); II miejsce i nagroda na Podkarpackim Festiwalu Muzyki Chopinowskiej w Zbydniowie (2010); III miejsce na Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2010); Nagroda Chopinowska na VII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2012); II miejsce (I miejsca nie przyznano) na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle (2012); Nagroda „Indywidualność Forum” na VIII MFP „Bieszczady bez granic” (2013); I miejsce w kategorii duetów (z Tomaszem Sową) i II miejsce w kategorii fortepian solo na Międzynarodowym Konkursie w Barlettcie (Włochy, 2014). Szkoliła się pod okiem znakomitych pedagogów, m.in.: Thomasa Douisa, Edwarda Wolanina, Paula Badury-Skody, Oksany Rapity, Viery Nosiny, Katarzyny Popowej-Zydroń. W 2010 roku na Forum „Bieszczady bez granic” w ramach projektu „Moja pierwsza płyta” nagrała kilka utworów z firmą DUX. W marcu tego roku wykonywała koncert G-dur KV 453 W. A. Mozarta z orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie pod batutą Paula Badury-Skody.