Kuchnia międzynarodowa – to tytuł projektu w którym uczestniczyli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego. Zajęcia odbywały w dwóch niemieckich szkołach – Anne-Frank-Schule w Saarlouis oraz Waldschule w Saarwellingen.
Moduł z gotowania prowadził Malte Mehler, znany niemiecki kucharz, który od lat zajmuje się projektami edukacyjnymi. Uczestnicy pracowali w trzech grupach: kulinarnej, dekoratorskiej oraz dokumentującej. W efekcie powstały zarówno smaczne potrawy, ciekawe wystroje stołów oraz polsko – niemiecka książka kucharska.
Element cukierniczy przygotował dyrektor Fabryki „Ludwig Schokolade”, marki znanej w całej Europie, a w Polsce widocznej w szczególności pod logo Schogetten i Trumpf. Uczniowie, pod okiem pracowników tego zakładu własnoręcznie wykonywali praliny. Cieszy nas bardzo, że udało się nawiązać współpracę. Tym bardziej, że niemiecki system edukacji jest bardzo podobny do naszego. Możemy więc wiele nauczyć się wzajemnie od siebie. Obie szkoły w Powiecie Saarlouis zajmują się edukacją uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz tak jak my prowadzą kształcenie zawodowe – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego.
Na zaproszenie Patrika Lauera, Starosty Powiatu Saarlouis, w wyjeździe uczestniczył też wicestarosta Tomasz Całka, który zapewnił, że Powiat Bocheński będzie wspierał tą współpracę – To trzeba pielęgnować i rozwijać. My dołożymy wszelkich starań, żeby tak się stało – mówi wicestarosta.
***
To nie pierwsze spotkanie uczniów ze szkół, które brały udział w projekcie. Młodzież niemiecka niespełna dwa lata temu uczestniczyła w VI Festiwalu Piosenki „Integracja malowana Dźwiękiem”. Tym razem w ramach rewizyty niemieccy partnerzy zorganizowali festiwal kulinarny. Wszystko wskazuje na to, że współpraca szkół odbywać się będzie na tych dwóch płaszczyznach – muzycznej i kulinarnej. Bo tak naprawdę, zarówno jeden, jak i drugi element współpracy to sztuka. A że oba można połączyć świadczył ostatni punkt programu – wspólne śpiewanie polskich i niemieckich przepisów kulinarnych – mówi wicedyrektor Ośrodka Jerzy Turek.
Można więc to potraktować, jak przygotowanie do kolejnego Festiwalu Piosenki, bo już wiadomo, że delegacja niemieckich uczniów w maju przyjedzie do Bochni.