Upływa dokładnie sto lat od operacji limanowsko-łapanowskiej, która pozostawiła na naszym terenie znaczną liczbę cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej. Dlatego Muzeum w Bochni zaprasza na Wieczór Pamięci z Agnieszką Partridge.
W 100. Rocznicę wybuchu I wojny światowej Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na wykład Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 w Małopolsce, jako miejsca pamięci i artystyczny fenomen, który wygłosi Agnieszka Partridge w czwartek 20 listopada 2014 roku o godz. 17.30.
Cmentarze z czasów I wojny światowej stanowią trwały element krajobrazu dawnej Galicji, w tym również ziemi bocheńskiej. Te najpiękniejsze wkomponowane są w zachwycający krajobraz Pogórza i pierwszych wzniesień Beskidu Wyspowego. Zarazem są przecież na naszym terenie niewielkie cmentarzyki w dolinie Raby i na północnych terenach powiatu bocheńskiego o założeniach mniej spektakularnych, jak te pierwsze. W urządzaniu cmentarzy po zakończeniu działań wojennych często brali udział znakomici artyści, co sprawiło, że są dziś nie tylko miejscem pamięci, ale stanowią także interesujące zabytki sztuki.
Agnieszka Partridge, historyk sztuki i dziennikarka Telewizji Kraków, współpracuje z Austriackim Czarnym Krzyżem oraz ze Stowarzyszeniem Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji, znakomita znawczyni problematyki. W 2010 r. została odznaczona przez Federalnego Prezydenta Republiki Austrii, Heinza Fischera, Złotym Krzyżem Zasługi Republiki Austrii. Współautorka (z Rafałem Korzeniowskim) niezwykłego albumu Otwórzcie bramy pamięci. Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 w Małopolsce.