W miniony czwartek w przeddzień święta patronki górników solnych św. Kingi oraz z okazji 10. rocznicy jej kanonizacji w Muzeum odbył się koncert „Musica antiqua in vigilae Sanctae Cunegundis”.
Związki Kingi z Bochnią są udokumentowane historycznie, opisuje je również legenda o „Pierścieniu Kingi”. Jak głosi podanie król Węgier podarował jej najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz. Kinga stając się jej właścicielką, wrzuciła do szybu pierścień, który odnalazł się potem w pierwszej bryle soli którą wykopano w Bochni. Później w tym miejscu utworzono później kopalnię soli. Odtąd uważa się, że Kinga dała bochnianom sól, dlatego też jest patronką górników solnych.
Po krótkiej prelekcji dyrektora Muzeum Jana Flaszy dotyczącej historii chóru, oraz związków Kingi z Bochnią , a także jej zamiłowania do muzyki. Zebrani wysłuchali koncertu Bocheńskiego Chóru Kameralnego Salt Singers, który przedstawił utwory muzyczne różnych epok – od klasycyzmu do współczesności.
Wykonano między innymi „Ave Verum” V.A. Mozarta, Arię J.S.Bacha, „Zdrowaś Bądź Maryja” Henryka Mikołaja Góreckiego, „Nieście Chwałę Mocarze” Mikołaja Gomółki oraz pieśni Gerwazego Gorczyckiego- kompozytora epoki baroku i Wacława z Szamotuł. Spotkanie zakończył wykład na temat wizerunku Św. Kingi.