„Walki pomiędzy Trzcianą i Ubrzeżą w powiecie bocheńskim w styczniu 1945 roku; Grzegorz Gaweł (Kraków), Jan Dubaniowski „Salwa”, żołnierz ziemi bocheńskiej przypisany” – to temat pierwszego w tym roku spotkania czwartkowego w Muzeum.
W trakcie spotkania zostaną wygłoszone trzy referaty:
Bochnia 1944-1945:
– Rafał Podsiadło (Niepołomice), Linia Stellung a2 i jej przebieg na terenie Bochni;
– Jarosław Kucybała (Bochnia), Walki pomiędzy Trzcianą i Ubrzeżą w powiecie bocheńskim w styczniu 1945 roku;
– Grzegorz Gaweł (Kraków), Jan Dubaniowski „Salwa”, żołnierz ziemi bocheńskiej przypisany.
Wrzesień 1939 z wojną prowadzoną na dwa fronty, mord w Katyniu 1940 i zajęcie kolejnych ziem polskich przez wojska sowieckie w latach 1944-1945 – to daty w naszych dziejach najnowszych, które spowodowały eksterminację korpusu oficerskiego II Rzeczypospolitej i w ogóle znacznej części inteligencji. Zarazem po zakończeniu wojny nastąpiło poważne okaleczenie terytorium przedwojennego państwa na wschodzie i stworzenie zupełnie nowej sytuacji przy granicach zachodnich. W rezultacie międzynarodowych postanowień Polacy zostali skazani na poważne translokacje wielkich grup ludności i rządy samozwańczej władzy zaprowadzane pod obcą kuratelą. Osłabiło to poważnie, lecz nigdy do końca nie zniszczyło, etos Drugiej Rzeczypospolitej, dzięki któremu z powodzeniem odbudowano państwo po długiej nocy zaborów. Jego siła brała się między innymi stąd, że odwoływano się do chlubnych momentów – udanych zmagań z Moskwą od początku XVI wieku z walnym zwycięstwem pod Orszą na czele, zaś w siedemnastym stuleciu spektakularnych sukcesów w starciach ze Szwedami pod Kircholmem i Turcją pod Chocimiem i Wiedniem, gdy z wielką mocą zajaśniał talent wojenny króla Jana III Sobieskiego. Tym między innymi aspektom naszych dziejów, budującym i wzmacniającym narodową tożsamość, poświęcimy szczególną uwagę w kontekście przeszłości regionu także w roku 2015.
Omnia principia parva sunt – wszelkie początki są skromne. Tak z pewnością było w styczniu 1983 roku, kiedy rozpoczęliśmy cykl pod nazwą Czwartkowe Spotkania Muzealne. Doświadczenia lat kolejnych, w szczególności ostatnich, wskazują jednak że wciąż cieszą się żywym zainteresowaniem publiczności, które w przypadku tematyki o charakterze lokalnym rośnie.
Spotkanie rozpocznie się w bocheńskim Muzeum w czwartek 22 stycznia o 17.30.