Od trzech tygodni w Bochni działa nowy system dyżurów aptek. Do końca ubiegłego roku całodobowo, również w święta, była otwarta apteka przy ul. Kazimierza Wielkiego. Od stycznia jednak już tak nie jest i dyżury rozdzielono pomiędzy wszystkie apteki. Ostatnio jedna z nich zawiodła pacjentów.
Władze powiatu co roku ustalają harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów aptek. Kompetencje dotyczące ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie posiada jako organ stanowiący Rada Powiatu. Podejmuje uchwałę stanowiąca akt prawa miejscowego. Uchwała ustalająca rozkład dyżurów aptek powinna być poprzedzona uzyskaniem opinii wójtów, burmistrzów gmin z terenu powiatu oraz właściwej okręgowej rady aptekarskiej. Wszystkie te przesłanki zostały spełnione, tym samym dyżury zostały wyznaczone – mówi Katarzyna Kępa-Hamuda z biura prasowego starosty.
16 grudnia podczas sesji rady powiatu przyjęto grafik dyżurów na cały 2015 rok. 18 stycznia dyżur pełniła apteka przy ul. Krakowskiej 26, jednak pacjenci natrafiali na zamknięte drzwi lokalu oraz wywieszoną informację o trwającym do końca stycznia remoncie.
Problem w tym, że władze powiatu nic o tej sytuacji nie wiedziały. W tym konkretnym przypadku apteka nas nie poinformowała, że nie będzie pełnić dyżuru, tym samym nie posiadaliśmy żadnej możliwości wyznaczenia zastępstwa. Sprawę zgłoszono do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
W moim przekonaniu mogło to spowodować ciężkie zagrożenie życia i zdrowia jakiegoś pacjenta, bo to była jedyna apteka dyżurująca na terenie Bochni – komentuje w rozmowie z mojaBochnia.pl Józef Łoś, Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny. Jego zdaniem właściwym organem do ewentualnego ukarania podmiotu jest starosta, ponieważ to powiat uchwala harmonogram dyżurów aptek. W tym wypadku starosta na pewno ma środki prawne, bo może wszcząć postępowanie egzekucyjne w stosunku do podmiotu, który nie wykonuje jego uchwały. Można byłoby coś takiego zrobić nawet dla przykładu, bo pewne obowiązki muszą być wykonywane – dodaje.
Tymczasem powiat wyjaśnia, że nie ma swojej stronie możliwości zdyscyplinowania apteki. Niestety nie ma żadnych sankcji, które pozwalałyby radzie powiatu dyscyplinować apteki w momencie nie podjęcia dyżuru. Sprawa została zgłoszona do Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego – dodaje Katarzyna Kępa-Hamuda.
Od stycznia nie działa już apteka przy ul. Trudnej 5. Ponieważ była ona ujęta we wspomnianym grafiku, podczas najbliższej sesji rady powiatu ma być przyjęty nowy harmonogram dyżurów.