Wiele wskazuje na to, że latem w Bochni odbędzie się duża impreza inspirowana solnym dziedzictwem miasta. Stowarzyszenie Kotłownia, które (wraz z urzędem miasta) jest współtwórcą Bocheńskiej Sceny Letniej, teraz pracuje nad nowym projektem pod roboczą nazwą „Art&Salt” (sztuka i sól).
Inicjatorzy przedstawili już swój pomysł m.in. radnym z komisji kultury, omawiali go również podczas warsztatów Charette, które w minionym tygodniu odbyły się w Bochni z ramienia fundacji Salina Nova.
Projekt Art & Salt, jako wydarzenie, ma wypracować wspólną, aktywną i nowoczesną przestrzeń służąca uwalnianiu artystycznych i kreatywnych potencjałów opartych zarówno na unikalnym dziedzictwie salinarnym Bochni jak i adaptacji współczesnych zjawisk kulturowych i tym samym stworzyć znakomite warunki do jak najszerszego udziału mieszkańców Małopolski w ofercie kulturalnej umożliwiającej obcowanie z dziełami autentycznej sztuki w różnych dziedzinach, pobudzić do zainteresowania dziedzictwem regionalnym oraz zaktywizować do wydobycia potencjału genius loci miasta – mówili podczas warsztatów Charette Dorota Halberda i Rafał Kłosowski ze Stowarzyszenia Kotłownia.
Zgodnie z założeniem twórców pomysłu, Art & Salt ma stać się jednocześnie wizytówką i magnesem przyciągającym do Solnego Grodu gości z regionu i spoza regionu Małopolski. Festiwal ma być również magnesem dla turystów zagranicznych, przede przy okazji Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku. Projekt ma ogromny potencjał rozwojowy, turystyczny i promocyjny, bowiem w kolejnych latach (już od 2016) ma ewoluować w stronę festiwalu współtworzonego przy udziale gości z europejskich miast („tzw. miast solnych”), których kultura, jest oparta na dziedzictwie salinarnym – oceniają pomysłodawcy.
Projekt Art & Salt obejmuje cykl wydarzeń, których wartość składa się z kilku warstw:
I. Warstwa edukacyjna, promocyjna i artystyczna:
a) Bocheńska Scena Letnia „Sztuka & Sól” – koncerty muzyczne o wysokich walorach artystycznych w zabytkowym centrum miasta oraz na scenach klubowych w formie konfrontacji rodzimych artystów z zupełnie niszowymi bądź nie funkcjonującymi w tzw. „mainstreamie” artystami uznanymi w szerokich kręgach kultury i sztuki. Ponadto sceny mają prezentować pokazy multimedialne, wystawy fotografii i sztuk plastycznych odwołujące się do rodzimych pasji kształtujących tożsamość lokalną.
b) Jarmark artystyczny „Sól ziemi” – prezentacje i stoiska handlowe oraz warsztaty plastyczne u podnóża Szybu „Sutoris” Kopalni Soli Bochnia – artystów plastyków, twórców rękodzieła artystycznego, rzemieślników, performerów, sektora NGO, eco-spożywcze z naszego regionu. Sól i minerały w kosmetologii – warsztaty/wykłady/stoiska promocyjne.
c) Kultura Na Widoku – kampania społeczna Fundacji Legalna Kultura prezentująca i udostępniająca zasoby kulturalne za pomocą specjalnych instalacji plenerowych w dziedzinach: film, muzyka, literatura, gry. Kampania ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie korzystania z legalnych źródeł kultury.
e) Wystawa plenerowa – grafiki lub/i fotografii związana z tematyką salinarną o charakterze konkursu o potencjale objazdowym.
d) Weekend podróżniczy – prezentacje prywatnych inicjatyw podróżniczych i motywacja do podejmowania własnych działań, a tym samym promocja miasta przez publikacje medialne i portale społecznościowe dzięki obecności osób znanych. Przedstawienie społeczności miasta jako ludzi kreatywnych, zapaleńców konsekwentnie realizujących swoje plany. Inicjatywa o charakterze turystyczno-podróżniczym mająca za zadanie otwarcie nowego kanału napływu turystów i gości do Bochni, oraz jako oferta kulturalno-rozrywkowa dla osób spędzających wakacje w naszym mieście i okolicach. Proponowani prelegenci:
– Mateusz Damięcki – film i pogadanka o Wyprawie na Syberię
– Paulina Kozub – żona Wojtka Kozuba, himalaisty który zginął w 2011 na Mont Blanc
– Piotr Langer – Miasta Solne w Europie
– Karol Lewandowski – organizator podróży „Busem Przez Świat”
– Jacek Gądek – z Targowiska, kajakiem do Gdańska
– Ewa Bednarczyk, Ola Junga – rowerem na Bałkany
– Katarzyna Sieczka – Kazbek 2013
– Marta Sosin – Birma
f) Warsztaty muzyczne „Between Rock & Salt” w klasie gitary, basu i perkusji kierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej z całej Polski zakończone wspólnym jam session, których celem jest inspirowanie do podejmowania działań kreatywnych, autorskich w obcowaniu z muzyką i instrumentami, a także budowanie relacji między uczestnikami warsztatów a ich mistrzem oraz generowanie nowej jakości podczas wspólnego muzykowania.
l) 3D mapping – spektakularna projekcja multimedialna z wykorzystaniem oryginalnej zabytkowej architektury (np. Muzeum). Projekcja z użyciem specjalnych animacji komputerowych i niebywałych efektów wizualnych ma na celu ukazanie m.in. salinarnych walorów Bochni od czasów historycznych po współczesność a z drugiej strony ma budzić postawy otwartości wobec zupełnie nowych form kreacji artystycznej (nigdy wcześniej nie prezentowanych w Bochni), które rozbudzają wyobraźnię oraz pogłębiają wiedzę o nowych formach artystycznego wyrazu – docelowo na 2016 rok.
m) Finał projektu w unikatowej Komorze Ważyn Kopalni Soli Bochnia w postaci koncertu lub spektaklu teatralnego poprzedzony otwartym panelem dyskusyjnym – w panelu mieliby wziąć udział m.in. artyści, którzy poza pracą estradową prowadzą także działalność edukacyjną. Ich wiedza i doświadczenie posłużą do rozpoczęcia po raz pierwszy w Bochni szerokiej dyskusji o możliwościach rozwoju głównie młodych twórców, artystów, ich szansach, formach wsparcia i promocji. Ponadto udział w panelu dziennikarzy, animatorów i przedstawicieli samorządu lokalnego otworzy analityczny i syntetyczny dyskurs o kondycji kultury lokalnej w ujęciu estetycznym, edukacyjnym, ekonomicznym, społecznym oraz emocjonalnym w konfrontacji do stanu obecnego i oczekiwań społecznych, co ma posłużyć w projektowaniu zmian w sposobie myślenia o kulturze oraz uzmysłowić wartość udziału w ofercie kulturalnej – zapowiadają pomysłodawcy.
II. Warstwa specjalistyczna:
Warsztaty strategiczno-twórcze „Miasto Soli i Sól Miasta czyli DNA Bocheńskiej Tożsamości” z udziałem reprezentantów lokalnego sektora kreatywnego (szefowie miejskich instytucji kultury, reprezentanci lokalnego środowiska artystycznego), sektora obywatelskiego (liderzy NGO) i sektora prywatnego (reprezentanci rodzimego rzemiosła i biznesu staromiejskiego), a także autorytetów (eksperci) z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego, urbanistyki, architektury krajobrazu – kontynuacja obecnych inicjatyw Fundacji Salina Nova. Warsztaty mają poprowadzić specjaliści w dziedzinie konsultacji społecznych z wykorzystaniem m.in. metodologii gry konsultacyjnej „Miasto Przyszłości – „Future City Game” licencjonowanej przez British Council).
Proponowani przez Stowarzyszenie Kotłownia artyści do finału projektu Art&Salt w kolejnych latach to: Tomasz Stańko, Wojtek Mazolewski Quintet, Krzysztof Ścierański, Czerwie, Pink Freud, Włodzimierz „Kinior” Kiniorski, Bernard Maseli, Janusz Konefał, Kroke, Teatr KTO, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, Teatr Łaźnia Nowa itp.
Na razie jest to wersja robocza projektu, a nie jego główny plan. Pomysłodawcy rozmawiali na jego temat również z przedstawicielami gminy Bochnia oraz zarządu powiatu. W jednym i drugim przypadku dostali deklarację chęci współpracy.