Mimo, że już 89 lat upłynęło od tego wydarzenia, wciąż uroczyście obchodzi się rocznicę i kultywuje pamięć bohaterskiej, zwycięskiej bitwy o Warszawę.
– Informuję iż 15 sierpnia (sobota) o godz. 15.00, by uczcić rocznicę „Cudu nad Wisłą”, nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Muzeum im. St. Fischera w Bochni. Serdecznie zapraszamy – podaje Maria Michalczyk z Referatu Promocji i Rozwoju Miasta Bochni.
Cud nad Wisłą czyli bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej, uznawana jest za jedną z przełomowych bitew w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Dlatego też dziwi fakt, że przeciętny, polski obywatel datę 15 sierpnia kojarzy ze świętem, ale co najwyżej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Na szczęście Bochnia ma swoje miejsce, które przypomina o bohaterach tamtych wydarzeń.Jest to tablica pamiątkowa z napisem „Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930” z nazwiskami 10 poległych żołnierzy pochodzących z ziemi bocheńskiej, została wmurowana 15 sierpnia 1930 roku we frontową ścianę ówczesnego budynku Starostwa, a dzisiaj Muzeum. Jednak już po 1945 roku „nieznani sprawcy” zniszczyli elementy z brązu i kamienia tablicy, którą zaprojektował Feliks Samek. Dopiero w 1990 roku tablica doczekała się renowacji, którą przeprowadziło Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
„polski obywatel datę 15 sierpnia kojarzy ze świętem, ale co najwyżej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
A Cud nad Wisłą to wg tego święto o „wyższej” randze???